Nie będzie tylnej furtki w Viscie

Strona główna Aktualności

O autorze

W ubiegłym miesiącu informowaliśmy o obawach angielskiej policji dotyczących nowego systemu zabezpieczeń BitLocker zaimplementowanego w Viscie. Władze zaproponowały wtedy utworzenie specjalnego obejścia, które mogłoby umożliwić im dostęp do szyfrowanych danych. Jeden z programistów firmy Microsoft, pracujących nad tym systemem, na swoim blogu wypowiedział się w tej kwestii.

Według niego nie ma mowy o możliwości tworzenia jakiegokolwiek typu "tylnych furtek", gdyż jest to całkowicie niezgodne z polityką firmy. Jak słusznie zauważył, ujawnienie opinii publicznej faktu istnienia takich obejść spowodowałoby całkowite zdyskredytowanie firmy. Dodatkowo, żaden programista pracujący w jego zespole nie podjąłby się tego zadania.

Niels Ferguson potwierdził, że jego firma współpracuje z różnymi organizacjami rządowymi, ale jedynie w kwestii przygotowania procedur łamania zabezpieczeń w przypadku chociażby zagrożenia terrorystycznego. Klucze szyfrujące do BitLockera będą mogły być przechowywane na zewnętrznych nośnikach i w przypadku konfiskaty sprzętu przestępcy trzeba będzie zadbać o zdobycie tych kluczy, gdyż w przeciwnym przypadku nie będzie można odszyfrować plików.

© dobreprogramy
s