Nie będzie zmartwychwstania starego Longhorna

Strona główna Aktualności

O autorze

Jakiś czas temu w Internecie zrobiło się głośno na temat Longhorn Reloaded - nieoficjalnej wersji systemu Windows bazującej na podstawie kodowej zarzuconej przez Microsoft w 2004 roku. System zawierał wtedy sporo komponentów, które później zostały usunięte - np. WinFS. Grupa miłośników powrotu do tych rozwiązań postanowiła, że będzie na własną rękę dalej rozwijać ten projekt. Ostatnio wydano nawet publicznie pierwszą wersję "beta", o czym pisaliśmy w maju.

Z oczywistych względów pomysł ten nie spodobał się Microsoft, który jest właścicielem każdego systemu Windows nawet w wersjach beta i nigdy nie otworzył jego kodu ani nie pozwolił na takie nieoficjalne manipulowanie jego zawartością. Twórców Longhorn Reloaded nie usprawiedliwia też fakt, że system, na którym opierają swoją wersję został porzucony przez Microsoft na rzecz nowej podstawy kodowej - dziś znanej jako Windows Vista.

Choć projekt był rozwijany od wielu miesięcy, dopiero publiczne wydanie obrazów płyty za pośrednictwem torrentów spowodowało, że Microsoft zareagował. Prawnicy korporacji zażądali natychmiastowego zaprzestania dystrybucji "dzikiej" wersji Windows, co też jego twórcy bez większego zamieszania uczynili. Longhorn Reloaded można więc zaliczyć do projektów zamkniętych. Niektórzy z grona jego miłośników obmyślają jednak inną strategię - opracowania "nakładki", która instalowałaby się na oryginalnej wersji beta Longhorna build 4074. Nie wiadomo jednak, czy i ten pomysł nie spotka się z dezaprobatą Microsoft.

© dobreprogramy
s