Nie czekając na Vistę...

Strona główna Aktualności

O autorze

Wiele firm wstrzymuje się z zakupem nowych komputerów wraz z systemem do czasu premiery Windows Vista. Zakup sprzętu już teraz, z Windows XP, wydaje im się nieopłacalny, bowiem za kilka miesięcy wydany zostanie jego długo oczekiwany następca. Wtedy zaś maszyny zostaną ze "starym" systemem albo trzeba będzie szykować się na kolejny wydatek. W przypadku dużej ilości komputerów wydatek ten może być zaś bardzo bolesny.

Co jednak zrobić gdy komputery potrzebne są już teraz? Można zdecydować się na zakup Software Assurance.

Software Assurance (SA) to pakiet różnego rodzaju korzyści, z których najważniejszą jest prawo do wdrażania najnowszych wersji oprogramowania firmy Microsoft, po jego rynkowej premierze. Inaczej mówiąc możemy używać zawsze najnowszej wersji produktu na który wykupiliśmy SA. Wykupując SA do nowo zakupionych komputerów z systemami Windows XP Professional OEM uzyskujemy zatem prawo do instalacji na nich Visty, kiedy system ten zostanie wydany. Na wykupienie Software Assurance dla Windows XP Professional OEM mamy standardowo 90 dni czasu od daty zakupu systemu. Do 30 września, w ramach promocji okres ten został wydłużony do 120 dni.

SA dostępne jest w programach licencjonowania grupowego. O ile nie posiadamy już oprogramowania wykupionego w którymś z programów, najprostszym z nich jest Otwarta Licencja Microsoft (tzw. Open). SA do polskiego Windows XP Professional OEM w tym programie to wydatek 440 zł netto - to oczywiście dość sporo ale i tak z pewnością SA wyjdzie taniej niż upgrade z XP do Visty czy licencja OEM. Tym bardziej, że po jego wykupieniu uzyskamy prawo do instalacji Windows Vista Enterprise - najbardziej rozbudowanej edycji biznesowej. SA w programie Open obowiązuje przez 2 lata. Minimalny zakup to 5 licencji. Lista produktów na które można wykupić SA jest ograniczona - tj. nie można np. wykupić SA do Windows XP Home Edition OEM.

Przypomnijmy, że Microsoft nie wyklucza także całkowicie bezpłatnego upgrade'u do Windows Vista dla klientów którzy zakupią nowy komputer wraz z systemem pod koniec roku. Takie rozwiązanie zasugerował Marek Roter - dyrektor generalny polskiego oddziału Microsoft w wywiadzie dla CRN Polska, o czym jako pierwsi pisaliśmy w czerwcu.

© dobreprogramy
s