"Nie" dla wolnego oprogramowania w Berlinie

Strona główna Aktualności

O autorze

Podczas publicznego wysłuchania władze Berlina odrzuciły wniosek partii Zielonych, która domagała się migracji komputerów wykorzystywanych przez miejskie instytucje na wolne oprogramowanie.

Według Zielonych otwarte oprogramowanie pozwoliłoby ograniczyć wydatki, zmniejszyć zależność od Microsoftu a nawet stworzyć miejsca pracy w małych i średnich firmach informatycznych w regionie. Przywołano badanie wykonane przez profesora Bernda Lutterbecka z Politechniki Berlińskiej na zlecenie Zielonych według którego migracja na Open Source zmniejszy koszty IT o 50%. Miasto, które dysponuje 60 tysiącami komputerów wydaje 250 milionów euro rocznie na infrastrukturę IT.

Władze Berlina stwierdziły, że obecna sytuacja, w której wykorzystywane jest zarówno komercyjne jak i otwarte oprogramowanie jest optymalna ze względów ekonomicznych jak i sprawdzania się w praktyce wykorzystywanych rozwiązań. Wskazano również na problemy jakie sprawiłoby przemigrowanie wszystkich komputerów na jedną platformę.

Rząd federalny Niemiec popiera wprowadzanie wolnego oprogramowania w sektorze publicznym. Opracowano zestaw wytycznych, które mają pomóc w migracji. Decyzje należą jednak do lokalnych samorządów. Z przechodzenia na Open Source znane jest Monachium, Berlin na razie opiera się tej tendencji.

© dobreprogramy