"Nie każ mi myśleć", czyli o kilku rzeczach, których potrzeba użytkownikom stron www do szczęścia :)

W drodze powrotnej z HotZlotu wywiązała się między mną i Meszuge rozmowa na temat funkcjonalności stron www. Chciałabym trochę rozwinąć ten wątek tak, aby więcej osób mogło wziąć udział w naszej dyskusji.

Może niektóre z poniższych kwestii wydadzą się Wam oczywiste, ale mam nadzieję, że mimo wszystko znajdziecie tu informacje, które ulepszą Wasz warsztat.

To, co napiszę poniżej jest w dużej mierze oparte na książce Stave'a Kruga - "Nie każ mi myśleć! O życiowym podejściu do funkcjonalności stron internetowych." Autor książki jest osobą zawodowo testującą witryny internetowe, a swoje spostrzeżenia i rady oparł na doświadczeniu zdobytym poprzez badania reakcji ludzi na strony www oraz interakcji użytkownika z witryną.
Książkę tę mogę polecić wszystkim tym, którzy poszukują wskazówek na temat tego, jak zaprojektować stronę internetową tak, aby odwiedzający ją znaleźli tam potrzebne im informacje, a w przyszłości znów powrócili na daną witrynę.

JAK KORZYSTAMY Z INTERNETU wg Stave'a Kruga???

Główna odpowiedź brzmi: MY NIE CZYTAMY STRON INTERNETOWYCH, MY JE PRZEGLĄDAMY
tj. szukamy jedynie tego, co na prawdę nas interesuje i co prowadzi nas do rozwiązania naszego problemu, patrz szukasz np. jak często podlewać dracenę, którą wczoraj dostałeś/dostałaś na urodziny :).

Dlatego też każde nasze kliknięcie myszą polega na tym, aby przybliżyć nas w naszym mniemaniu, do rozwiązania nurtującego nas problemu. Wybieramy więc pierwsze sensowne, naszym zdaniem rozwiązanie, jeśli nie prowadzi nas ono do celu zniechęcamy się i uciekamy z danej strony jak najszybciej.

Dlaczego użytkownicy internetu nie szukają najlepszych rozwiązań??

* bo się spieszą
* bo nie ma konsekwencji złych wyborów
* ocenianie i przmyśliwanie najlepszych wyborów nie zwiększa szans na sukces
* bo zgadywanie to dobra zabawa na kształt łamigłówki

Drugi konsensus jest taki, że: NIE MYŚLIMY JAK COŚ DZIAŁA, PO PROSTU SOBIE Z TYM JAKOŚ RADZIMY

BTW ciekawe ilu z nas czyta instrukcje obsługi przed użyciem nowego urządzenia :D.

Krug daje tu ciekawe porównanie,pozwólcie, że go zacytuję wprost:

"Często przypomina mi to scenę z zakończenia powieści Książę i żebrak,
w której prawdziwy książę odkrywa, że żebrak używa Wielkiej Pieczęci Anglii
jako dziadka do orzechów (idealne wykorzystanie — dla niego pieczęć
ta jest jedynie wielkim i ciężkim kawałkiem metalu)."

Według Kruga i jego badań jest mnóstwo osób, które wykorzystują strony internetowe w sposób bardzo sprawny, ale zupełnie różny od założenia ich twórców. Np. wiele osób wykorzystuje wyszukiwarki typu GOOGLE, do wpisywania w ich okna adresów stron www, zamiast robić to bezpośrednio w górnym oknie przeglądarki!!! O zgrozo znam osobiście takie przypadki :D.

KILKA RAD JAK STWORZYĆ FUNKCJONALNĄ STRONĘ WWW

* Tworzymy czytelną hierarchię elementów

* Stosujemy konwencje. Typu podkreślenia linków lub zmiana ich wyglądu po najechaniu myszą, zakładki, jak na stronie itp. Po co raz jeszcze odkrywać koło :P.

* Dzielimy stronę na funkcjonalne obszary

* Ograniczmy chaos na stronie do minimum

* Tak konstruujemy stronę, aby podejmowane decyzje użytkowników, były natychmiastowe nie wymagające zastanawiania się

* Niech każdy element strony ma swoje uzasadnienie, niech przyczynia się do czytelności strony. Po co nam elementy typu instrukcja, strona powinna być na tyle intuicyjna w obsłudze, aby nic nie wymagało zbędnego komentarza. Tak jak w Bajce o Jasiu i Małgosi i złej czarownicy. Tzn. pozwólmy widzieć użytkownikowi, gdzie obecnie znajduje się na naszej stronie.

* Wyrzuć połowę słów, a potem połowę z tego, co zostało.

* Rzucaj użytkownikom pod nogi "okruszki chleba" (breadcrumbs)

Tak jak w Bajce o Jasiu i Małgosi i złej czarownicy. Tzn. pozwólmy widzieć użytkownikowi, gdzie obecnie znajduje się na naszej stronie.

Jesteś tutaj: home>coś>coś>coś>coś>obecnie odwiedzana podstrona

Więcej na temat internetowych okruszków znajdziecie na wikipedii:
http://en.wikipedia.org/wiki/Breadcrumb_%28navigation%29

Starałam się streścić maksimum treści w minimum tekstu. Mam nadzieję, że komuś z Was przydadzą się te spostrzeżenia, niemniej jednak książka moim zdaniem jest godna uwagi.

Pozdrawiam.