Nie podepniesz już za darmo własnej domeny do poczty Outlook.com

Strona główna Aktualności

O autorze

W 2012 roku Google zlikwidowało możliwość darmowego zarejestrowania konta w Aplikacjach Google i towarzyszącą temu możliwość podpięcia pod nie własnej domeny, by wykorzystywać ją jako część adresu skrzynki poczty elektronicznej. Ludzie zajmujący się wsparciem małych firm, chętnie korzystający z tej funkcjonalności, nie byli zachwyceni, ale szybko zaczęli korzystać z podobnej możliwości w microsoftowym Outlook.com. Niestety, teraz także i Microsoft kończy z darmowym podpinaniem domen pod pocztę.

Oferta z Redmond w tym zakresie była całkiem hojna – każdy mógł wykorzystać dowolną domenę, do której ustawień rekordów MX miał dostęp, i podłączyć ją pod konto w Hotmailu czy Outlook.com, tak by wysyłać i odbierać pocztę ze skrzynek o adresie w postaci nazwa@mojadomena.pl. Co więcej, takich indywidualnych skrzynek można było założyć nawet 50 (Google oferowało w darmowym pakiecie Google Apps 10 skrzynek), a zarządzanie nimi było wygodniejsze, niż u konkurenta z Mountain View.

Z możliwości podpięcia własnej domeny korzystały więc setki tysięcy małych firm, zadowolonych, że otrzymują niezłą usługę pocztową (na pewno lepszą, niż to, co oferowało większość dostawców hostingu) i prestiż wynikający z wysyłania poczty z własnego adresu – a to wszystko za darmo. Niestety, najwyraźniej to co dobre i darmowe, musi się w końcu skończyć. Na stronie Windows Live Admin Center możemy się teraz dowiedzieć, że już nie podepniemy domeny do konta podczas rejestracji w Outlook.com.

Nowi użytkownicy, jeśli chcą mieć pocztę od Microsoftu we własnej domenie, muszą skorzystać z płatnej subskrypcji Office 365 w wersji biznesowej. Usługa ta zapewnia wszystkie niezbędne mechanizmy do zarządzania własną domeną, a przy tym wiele dodatkowych narzędzi wspierających grupową pracę biurową, w tym współdzielone kalendarze, przechowywanie plików w chmurze czy komunikator.

Osoby, które korzystają z już założonych w ten sposób skrzynek, mogą odetchnąć z ulgą – Microsoft nie zamierza ich usunąć. Nie będzie można jednak nimi już więcej zarządzać, dodawać czy usuwać kont pocztowych. Zachowany zostanie stan obecny. Niezadowoleni z takiego stanu rzeczy mogą przenieść swoje konta do Office 365 – otrzymają na próbę trzy miesiące subskrypcji chmury Microsoftu w wersji Small Business Premium za darmo.

Gdy jednak trzy miesiące już miną, przyjdzie zapłacić, i to niemało. Cena rocznej subskrypcji na Office 365 we wspomnianej wersji to przynajmniej 430 zł rocznie za użytkownika (daje ona jednak prawo do korzystania z pakietu Office w najnowszej wersji). Jeśli ktoś Office nie potrzebuje, to najtańsza subskrypcja Office 365 Small Business kosztuje 4,10 euro miesięcznie za użytkownika.

Osobom zainteresowanym podpięciem za darmo własnej domeny do usługi pocztowej z dość dobrym webmailem możemy dziś polecić Zoho.com. Mimo ograniczenia darmowej oferty do pięciu skrzynek w domenie, zarówno stabilność jak i możliwości oferowane przez Zoho są warte uwagi.

© dobreprogramy

Komentarze