Nie tylko dzieci się cieszą...

Strona główna Aktualności

O autorze

Kiedy pod choinką trafi się nowy komputer początkowe zadowolenie szybko może przerodzić się w lawinę nerwów - podaje PCLab. Wystarczy, że niedoświadczony, świeżo upieczony posiadacz komputera podłączy go do sieci. Specjaliści twierdzą, że grudzień i styczeń to okres wzmożonej aktywności hakerów, spammerów i wszelkiej maści wirusów, zachowujących się niczym drapieżnicy czyhający na "świeże, młode mięso".

A atak na świeżo podłączony do sieci komputer może nadejść równie szybko, co jego rozpakowanie z kolorowego papieru. W niedawnych badaniach pokazano, że ponad jedna trzecia komputerów w amerykańskich domach zdradza ślady zarażenia jakiegoś rodzaju oprogramowaniem spyware, a tylko nieco ponad 40 proc z użytkowników maszyn dba o zabezpieczenie systemów przed takimi zagrożeniami.

Sezonowe natężenie ataków rozpoczyna się w Stanach w okresie Święta Dziękczynienia. To wtedy sieć zalewa większa niż do tego czasu ilość ofert handlowych czy spamu, a ponadto pokazują się dodatkowe zagrożenia, jak np. fałszywe strony będące narzędziami phishingu (wyłudzania danych osobowych itp.). Dobrym przykładem świątecznego robaka jest wirus Zafi.D, który rozprzestrzeniał się ostatnio jako list email z życzeniami świątecznymi i mimo zapewnień ze swego tytułu "Wszystkiego najlepszego", najlepszych rzeczy wcale nie przynosił...

© dobreprogramy
s