Nie uczestniczysz w testach? Nie dostaniesz 29 lipca swojej aktualizacji do Windows 10

Strona główna Aktualności

O autorze

Wyczekujący z niecierpliwością 29 lipca fani Windows powinni uzbroić się w więcej cierpliwości. Szanse na to, że nowy system Microsoftu trafi do nich właśnie tego dnia okazały się być raczej niewielkie. Windows 10 trafi tego dnia tylko do tych, którzy do jego rozwoju się przyłożyli – uczestników programu Insider Preview. Dopiero gdy oni zostaną obsłużeni, na „dziesiątkę” mogą liczyć pozostali użytkownicy, a więc osoby korzystające dziś z Windows 7 lub 8.1.

Microsoft ujawnił wreszcie harmonogram aktualizacji systemów operacyjnych. Przed premierą Windows 10 trafi oczywiście do partnerów sprzętowych, OEM-ów, którzy na jego podstawie przygotują obrazy systemowe dla swoich modeli komputerów. Następnie specjalne wersje systemu trafią do sklepów, sprzedających dziś PC z naklejkami „gotowy na Windows 10” – dzięki temu detaliści będą mieli dość czasu, by przeprowadzić aktualizację dla swoich klientów.

29 lipca Windows 10 trafi do pięciu milionów uczestników programu Windows Insider. A co z pozostałymi? To już zależy od miejsca w kolejce. Te wyskakujące powiadomienia o rezerwacji odegrają kluczową rolę. W zależności od tego, kiedy użytkownik je potwierdził, w takiej kolejności aktualizacja do niego trafi. Zanim to jednak nastąpi, Microsoft przeprowadzi zdalny skan sprzętu i zainstalowanego oprogramowania, informując o ewentualnych problemach z kompatybilnością. W większości wypadków ostrzeżenia te będzie można pominąć, mechanizm aktualizacji ma też proponować alternatywne oprogramowanie z Windows Store, którym moglibyśmy zastąpić narzędzia, które zgodne z „dziesiątką” nie są.

Nie poinformowano, ile potrwa cały program aktualizacji, Terry Myerson, szef pionu Windows mówi jedynie o „wielu falach”, w których nowy system będzie dostarczany, a każda fala ma obejmować coraz to większą grupę użytkowników. Każdego dnia firma będzie gromadziła informacje o postępie, na tej podstawie „ulepszając doświadczenia” dla wszystkich.

Użytkownicy biznesowi zainteresowani wersją Enterprise (wersja Pro będzie dostępna na warunkach jak wyżej) będą mogli sięgnąć po nią od 1 sierpnia. Ciekawy to termin, gdyż przypada na sobotę, gdy większość firmowych administratorów jednak nie pracuje. Wpisuje się to w strategię aktualizacyjną dla użytkowników indywidualnych: w końcu pierwsi system dostaną tylko ci, którym najbardziej na nim zależy, tak jakby Microsoft chciał maksymalnie wydłużyć okres testów.

Wraz z informacją o harmonogramie aktualizacji przedstawiono nowy oficjalny obraz ISO Windows 10 dla uczestników programu testowego. Oznaczony jest numerem 10162 i nie przynosi żadnych zmian innych niż poprawki. Pobrać go możecie ze strony Insider Preview.

© dobreprogramy
s