reklama

Nie żyje Bill Moggridge, projektant pierwszego zamykanego laptopa

Strona główna Aktualności

O autorze

Kobieta o wielu talentach, użytkowniczka OS X kochająca fotografię, kuchnię wschodnią, ciężką muzykę i poprawną polszczyznę.

Bill Moggridge to nazwisko mało znane, ale jemu między innymi zawdzięczamy istnienie laptopów o znanych nam dziś kształtach. Do tego projektanta należał patent na konstrukcję komputera zamykanego jak muszla (clamshell), czyli z ekranem składanym na klawiaturę.

Projekt Moggridge'a został zmaterializowany w bryle komputera GRiD Compass. Komputer był wyposażony w procesor Intel 8086, wyświetlacz o rozdzielczości 320 x 240 pikseli, 340 kilobajtów pamięci magnetycznej, modem 1200 b/s i uniwersalne złącze GPIB. Maszyna działała pod kontrolą systemu GRiD-OS i została opakowana w obudowę ze stopów magnezu, co złożyło się na wagę rzędu około 5 kg (wtedy był uważany za komputer mały i poręczny!). Model zaprojektowany w 1979 roku wszedł na rynek w 1982 i kosztował ponad 8 tysięcy dolarów. Bynajmniej nie był to komputer dla zwykłego zjadacza chleba, ale zagrzał miejsce między innymi w amerykańskiej armii i NASA, w tym na pokładzie promu Discovery:

Moggridge zmarł 8 września w wieku 69 lat po długiej walce z rakiem. Założona przez niego w Londynie firma działa do dziś pod nazwą Ideo, sam projektant wykładał w londyńskim Royal College of Art i na Stanford University. Był zwolennikiem projektowania zorientowanego na użytkownika i miał także duży wkład w tworzenie koncepcji projektowania interakcji. W swoim dorobku ma także dwie książki związane z szeroko pojętym projektowaniem — Designing Media i Designing Interactions.

© dobreprogramy

Komentarze

reklama