r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Niebezpieczna podróbka naszego portalu — ponownie przestrzegamy!

Strona główna Aktualności

Jakiś czas temu ostrzegaliśmy przed witryną dobre-programy.pl, a więc o łudząco podobnym adresie, która jest podróbką naszego portalu wyłudzającą dane osobowe i pieniądze od nieświadomych użytkowników. Dzięki użytkownikom zgłaszającym tę witrynę jako szkodliwą (za co serdecznie dziękujemy!) większość popularnych przeglądarek szybko zablokowała dostęp do podejrzanej strony. Niestety serwis dobre-programy.pl dalej istnieje, co więcej ostrzeżenia o niebezpieczeństwie w przeglądarkach jakiś czas temu zniknęły... My z kolei otrzymujemy coraz więcej e-maili od naszych użytkowników, którzy padli ofiarą tego procederu i nie wiedzą, jak teraz bronić się przed kolejnymi wezwaniami do zapłaty. Oto garść naszych wskazówek.

Przypomnimy najpierw, na czym polega działanie podejrzanej witryny. Domena dobre-programy.pl kryje serwis, który na pierwszy rzut oka jest katalogiem oprogramowania do pobrania, tak samo jak duża część prawdziwego portalu dobreprogramy. Istotą jego działania jest jednak zbieranie danych osobowych użytkowników, a następnie wystawianie im rachunków za pobranie dostępnego bezpłatnie programu. Roczna opłata członkowska, która umożliwia korzystanie z ich „bogatej” kolekcji programów do pobrania to aż 98 złotych, a niewywiązanie się ze zobowiązań wobec serwisu skutkuje naliczeniem kary umownej w wysokości 200 złotych.

Proceder ten jest bardzo podobny do praktyk stosowanych przez inny serwis, o którym jakiś czas temu było głośno: Pobieraczek.pl. Tam również kuriozalne rachunki wystawiane były nieświadomym użytkownikom za zwyczajne pobranie programu, który na naszym portalu — dobreprogramy.pl bez kreski — można przecież pobrać całkowicie bezpłatnie. Jeśli ktoś jeszcze ma wątpliwości, że dobre-programy.pl stosuje nieuczciwe praktyki, niech zajrzy w ich regulamin. Już w pierwszym punkcie czytamy, że firma stojąca za podejrzaną stroną oraz sama domena zarejestrowane są w... Zjednoczonych Emiratach Arabskich, zaś kontakt techniczny kieruje do stolicy Cypru.

r   e   k   l   a   m   a

Niestety serwis zdobywa coraz większą „popularność”, także za sprawą coraz bardziej agresywnej polityki reklamowej — chociażby takiej jak reklama w serwisie kwejk.pl, opisana w miniony weekend na Wykopie oraz w portalu Gazeta.pl (dziękujemy). Wspomniana reklama, dobrze wkomponowana w prawdziwe treści serwisu, informowała o rzekomej konieczności pobrania programu Adobe Flash Player w celu obejrzenia kolejnego obrazka na Kwejku. Za tą reklamą jednak krył się formularz nakłaniający do podania danych i nieświadomego wykupienia „abonamentu” na pobranie bezpłatnego Flash Playera, którego przecież większość internautów już dawno posiada.

Co więc powinniśmy zrobić, jeśli mimo wszystko nieświadomie podaliśmy swoje dane i zarejestrowaliśmy się w serwisie? Przede wszystkim nie popadajmy w panikę, wyegzekwowanie od nas pieniędzy z tytułu „członkostwa w klubie” jest procesem skomplikowanym. Zacznijmy od tego, aby zachować wszystkie e-maile, jakie otrzymaliśmy od wyłudzającej dane witryny. Jeśli uważamy, że zostaliśmy wprowadzeni w błąd poprzez wykorzystanie podobieństwa do znanego portalu najlepiej skontaktować się z miejskim lub powiatowym rzecznikiem konsumentów, ewentualnie zgłosić ten fakt na infolinii Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów pod bezpłatnym numerem telefonu 800 007 707. Infolinia jest czynna od poniedziałku do piątku w godzinach od 9 do 17, tam konsultanci wyjaśnią nasze prawa i możliwości dalszego postępowania.

Otrzymujemy, co gorsza, także niepokojące sygnały od niektórych użytkowników, którzy twierdzą, że są nękani e-mailami wzywającymi do zapłaty pomimo tego, że nigdy nie rejestrowali się na stronie dobre-programy.pl. Jeśli ktoś takiego e-maila otrzymał, a jest pewny, że nie podawał swoich danych na stronie dobre-programy.pl, ma wprost do czynienia ze zwyczajną próbą wyłudzenia. W związku z tym gorąco zachęcamy do niepozostawania biernym i zgłoszenia takiego przypadku bezpośrednio na policję.

© dobreprogramy
r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Komentarze

r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.