Niebezpieczne 'aktualizacje' systemu Windows

Strona główna Aktualności

O autorze

W skrzynkach pocztowych użytkowników na całym świecie zaczęły pojawiać się podejrzane maile, w których rzekomo Microsoft namawia ich do zainstalowania nowej aktualizacji. Tak naprawdę zachęta dotyczy instalacji złośliwego oprogramowania.

Spam, w którym użytkownik informowany jest, iż posiadana przez niego wersja systemu Windows podatna jest na różnego typu ataki z Sieci kieruje go do legalnie działającej strony komercyjnej. Stamtąd jednak nieświadoma ofiara zostaje przekierowana pod adres, gdzie wyświetla się okno pop-up, zachęcające do pobrania i instalacji rzekomo przydatnego oprogramowania, które później jednak nie okazuje się tak przydatne jak zapewniany został o tym wcześniej użytkownik. Plik do instalacji, którego zachęca nadawca spamu nosi nazwę Wupdate-20050401.exe i jest to w rzeczywistości koń trojański Troj/DSNX-05, który dać może intruzowi możliwość przejęcia kontroli nad komputerem.

Bardzo ważnym w tej sytuacji faktem jest to, iż firma Microsoft nigdy nie informuje w ten sposób swoich użytkowników o potrzebie aktualizacji i instalacji dodatkowego oprogramowania. Wykorzystuje ona w tym celu zintegrowany w systemie mechanizm automatycznych aktualizacji.

© dobreprogramy

Komentarze