Niebezpieczne klawiatury

Strona główna Aktualności

O autorze

Szwajcarscy studenci zaprezentowali nową możliwość przeprowadzania cyberataku, który został przez nich nazwany jako "keyboard sniffing".

Doktoranci Vuagnoux i Sylvain Pasini z Laboratorów Zabezpieczeń i Kryptografii w Swiss Ecole Polytechnique Federale de Lausanne ujawnili, że impulsy elektromagnetyczne generowane przez klawiaturę podczas wciskania poszczególnych klawiszy mogą być "podsłuchane" przez cyberprzestępców.

Naukowcy twierdzą, że są w stanie przechwycić za pomocą odpowiedniej anteny, a następnie przeanalizować sygnały "wygenerowane" przez klawiaturę i na tej podstawie odtworzyć wpisywaną treść. Okazuje się więc, że klawiatury nie mogą być uważane za sprzęt bezpiecznie przesyłający dane do komputera.

Podczas swoich badań przetestowano 11 klawiatur łączących się z pecetem zarówno przez port USB, jak i gniazdo PS/2 - w obydwu przypadkach w przynajmniej jednej na cztery klawiatury udało się odczytać wpisywany tekst. W przypadku jednego z modeli atak udał się nawet z odległości 20 metrów.

© dobreprogramy