Niebezpieczny Google Desktop

Strona główna Aktualności

O autorze

Wczoraj firma Google poinformowała o wydaniu kolejnej, trzeciej wersji programu Google Desktop. Program ułatwia dostęp do zasobów na twardym dysku poprzez wygodną wyszukiwarkę, dzięki której przestaje mieć znaczenie, czy dany zasób znajduje się na lokalnym dysku czy na sieciowym serwerze. Główną zmianą w nowej wersji jest wprowadzenie możliwości wyszukiwania plików także na komputerach znajomych.

Organizacja Electronic Frontier Foundation, zajmująca się walką o prawo do prywatności, anonimowości i wolności słowa, ostrzega jednak, że nowe funkcje programu mogą być niebezpieczne dla jego użytkowników. Otóż aby umożliwić wyszukiwanie obejmujące nie tylko nasz komputer, program przechowuje kopie naszych dokumentów tekstowych, arkuszy kalkulacyjnych i plików PDF na serwerach Google. Funkcja ta jest domyślnie aktywna, użytkownik może dopiero zdecydować o jej wyłączeniu. Przyjęcie, że użytkownicy zaufają firmie, co do polityki której są ostatnio spore wątpliwości nie jest zbyt mądrym posunięciem, mimo iż Google twierdzi, że prywatność użytkowników jest dla niej ważna.

W związku z tymi doniesieniami, redakcja radzi wstrzymać się z aktualizowaniem programu Google Desktop do najnowszej wersji.

© dobreprogramy
s