Niechcący dostałeś Windowsa 10? Trzeba było uważniej czytać Knowledge Base

Strona główna Aktualności

O autorze

Gdy kilka dni temu Sieć obiegła wiadomość, że zamknięcie okienka „przypominajki” Gwx.exe o możliwości uzyskania darmowego uaktualnienia systemu do Windowsa 10 traktowane jest jako zgoda, internauci nie przebierali w niechętnych Microsoftowi komentarzach. Myśleliście, że narzekania coś pomogą? Gdzież tam. Firma z Redmond właśnie wyjaśniła, że z jej perspektywy wszystko jest OK. Jeśli omyłkowo zaktualizowaliście sobie system, to sami jesteście sobie winni. Trzeba było czytać uważnie Microsoft Knowledge Base.

I faktycznie, w artykule Microsoft Knowledge Base KB3095675, stoi jak byk:

Jeśli zamkniesz okienko powiadomienia, uaktualnienie zostanie przeprowadzone w zaplanowanym terminie.

W e-mailu rozesłanym do redakcji serwisów o tematyce IT, firma przypomniała, że domyślne traktowanie zamknięcia okienka jako potwierdzenia akcji to nic nowego. Interfejs użytkownika powiadomienia o zaplanowanym uaktualnieniu, włącznie z możliwością wyjścia z powiadomienia bez konieczności dalszego potwierdzania planu uaktualnienia, był częścią interfejsu tego powiadomienia od miesięcy.

Ani słowa zaś o tym, by to kontrintuicyjne zachowanie Gwx.exe miało zostać zmienione.

Microsoft jednak w pewnym przynajmniej stopniu wsłuchał się w głos klientów. Z artykułu KB3095675 wynika, że to właśnie za sprawą ich sugestii w najnowszej wersji aplikacji Uzyskaj system Windows 10 umożliwiono potwierdzenie zaplanowanego uaktualnienia oraz dodatkowo anulowanie lub zmianę jego terminu. Czyżby Microsoft chciał w ten sposób powiedzieć, że gdyby nikt się nie odezwał, Gwx.exe nie pozwalałoby na anulowanie uaktualnienia czy zmianę jego terminu?

Oczywiście możecie rozwiązać problem natarczywej przypominajki za pomocą metody polecanej przez Microsoft, naszym zdaniem jednak lepiej sięgnąć po aplikację Never10. Po jej uruchomieniu zapomnicie o bezpłatnych uaktualnieniach – przynajmniej do czasu wydania przez Microsoft kolejnej aktualizacji Gwx.exe.

© dobreprogramy