Niedobra Vista, niedobra...

Strona główna Aktualności

O autorze

Free Software Foundation

(FSF) uruchomiło kampanię pod hasłem Bad Vista, której celem jest uświadomienie użytkowników, jak szkodliwy jest nowy system Microsoft, a przy okazji promocja alternatywnego, otwartego oprogramowania, które szanuje bezpieczeństwo i prywatność użytkowników. Cytaty te pochodzą z oficjalnej strony kampanii i dość jednoznacznie identyfikują poglądy twórców na temat Windows Vista.

Windows Vista to zdecydowany krok wstecz, jeśli chodzi o najważniejsze aspekty posiadania i używania komputera - zwłaszcza kontroli nad tym, co się w systemie dzieje - pisze na stronie kampanii John Sullivan, administrator FSF. Uważa on, że nowe funkcje to nic innego jak koń trojański, który pod przykrywką marketingu z Redmond wnosi kolejne ograniczenia i ubezwłasnowolnia użytkownika. Zapowiada, że w ramach kampanii grupa będzie udowadniać nie tyle brak funkcjonalności, co wręcz wrogość systemu. Jednocześnie zwracana będzie uwaga na darmowe alternatywy w postaci wolnego oprogramowania.

Grupa FSF dla niektórych może być już znana chociażby z wcześniejszej kampanii przeciwko technologii Digital Rights Management (DRM). Teraz obiektem zainteresowań FSF jest inicjatywa Trusted Computing, na bazie której stworzona jest Windows Vista. Każdy może dołączyć do kampanii zapisując się na jej stronie domowej. Warto jednak wcześniej zastanowić się, czy taka radykalna i chyba miejscami przejaskrawiona forma demonstrowania swojego przywiązania do systemów Open Source jest aby na pewno właściwa...

© dobreprogramy
s