Niemal jak iPhone: Galaxy S8 i przyciski czułe na siłę nacisku

Strona główna Aktualności

O autorze

Nie udało się z wyprowadzeniem skanera linii papilarnych na front, być może udało się z czułością na siłę dotyku. Napływające z Korei nowe doniesienia na temat Galaxy S8, jak wiadomo pozbawionego fizycznych przycisków interfejsu, sugerują że Samsungowi udało się zintegrować wyświetlacz z czujnikiem siły nacisku, przynajmniej w dolnej części ekranu.

Serwis The Investor przypomina, że Samsung pracuje obecnie nad takim czułym na siłę nacisku wyświetlaczem OLED dla Apple – miałby on zostać wykorzystany w iPhonie 8. Nie jest to jakaś wielka innowacja, mechanizm 3D Touch wszedł na rynek wraz z iPhonem 6S w 2015 roku, a później taki wyświetlacz czuły na siłę nacisku (Force Touch) pojawił się w Huawei P9, będącym przecież bezwstydnym klonem iPhone’a. Zarazem jednak technologię opracowywaną na potrzeby wielkiego konkurenta – i wielkiego klienta – Samsung chce wykorzystać też dla siebie. Czujnik siły nacisku miałby pojawić się w także w wyświetlaczu Galaxy S8.

Anonimowe źródło w Samsungu zapewnia, że udało się już osiągnąć większą czułość i większy zakres obsługiwanych poziomów nacisku niż w wyświetlaczu wykorzystanym w Huawei P9. Nie wiadomo jednak, czy uda się to wykorzystać w całym wyświetlaczu Galaxy S8, czy też tylko dla wirtualnego przycisku home, mającego stale świecić na wygaszonym OLED-owym ekranie.

Kolejne flagowce, poczynając od Galaxy Note 8, już miałyby wykorzystać sensory siły nacisku na całym wyświetlaczu – i tu Samsung mógłby wreszcie wyprzedzić Apple, oferując znakomity OLED-owy ekran, w całości czuły na siłę nacisku.

A funkcja ta nie jest żadną fanaberią, biorąc pod uwagę to, że smartfon jest, a przynajmniej powinien być, urządzeniem poręcznym, jak najbardziej dopasowanym do dłoni. Wykorzystanie czułych na siłę nacisku wirtualnych przycisków w Galaxy S8 pozwala na wykorzystanie możliwości interfejsu Androida 7.0. Jeśli zaś Samsung zdoła to też połączyć z czymś analogicznym do Taptic Engine używanego w iPhonie 7, to otrzymamy software’owy, ale zawsze widoczny przycisk home, pozwalający włączyć telefon z odczuwalną reakcją haptyczną (dotykową).

Prawdziwym przełomem w technologii wyświetlaczy miałby więc jednak być dopiero Galaxy Note 8. OLED-owy wyświetlacz 4k, sensory siły nacisku, technologia haptyczna, a na dodatek wbudowany w to jeszcze czytnik linii papilarnych. Lepiej już być nie będzie mogło? Nic nie szkodzi, w roku premiery Galaxy Note 8 na pewno sprzeda się też wiele laptopów z wyświetlaczami LCD 15,4” 1366×768 pikseli.

© dobreprogramy