Niemcy wprowadzają obowiązkową retencję danych

Strona główna Aktualności

O autorze

Niemiecki Bundestag zdecydował o wprowadzeniu nowych przepisów dotyczących komunikacji elektronicznej. Część danych będzie musiała być obowiązkowo przechowywana przez okres 6 miesięcy. Powodem wprowadzenia takich uregulowań jest konieczność walki z coraz poważniejszymi incydentami przestępczości elektronicznej.

Obowiązkową retencją objęte będą informacje dotyczące połączeń telefonicznych (data, czas trwania i biorące udział numery), a w przypadku telefonów komórkowych także ich lokalizacja w trakcie rozmowy i kod IMSI. Jeśli zaś chodzi o Internet, to przechowywane mają być dane dotyczące wszystkich połączeń z operatorami (nie poszczególnych pakietów IP, ale całych sesji), wraz z datą, czasem trwania i adresami IP, oraz - co może budzić największe kontrowersje - nagłówkami wszystkich przesłanych wiadomości e-mail.

Mimo, iż przechowywane będą tylko podstawowe informacje o ruchu i połączeniach, a nie pełna ich treść, to nowa ustawa od razu spotkała się z dużym niezadowoleniem zainteresowanych. Istnieje obawa, że takie dane mogą zagrozić prywatności, z pewnością o swój los boją się też piraci. Nowe regulacje będą obowiązywać od początku przyszłego roku.

© dobreprogramy