Niemiecki rząd blokuje na Steamie dostęp do gier „szkodliwych dla młodzieży”

Niemiecki rząd blokuje na Steamie dostęp do gier „szkodliwych dla młodzieży”

Niemiecki rząd blokuje na Steamie dostęp do gier „szkodliwych dla młodzieży”
31.05.2016 21:31, aktualizacja: 31.05.2016 22:53

W kontekście krytycznych wypowiedzi Erica Schmidta na temat regulacji Unii Europejskiej, pisaliśmy dziś także o rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego. W jego ramach największe korporacje IT zgodziły się na przyjęcie nowych procedur walki z agresywnymi wypowiedziami i zastępowania ich „niezależną kontrnarracją”. Okazuje się, że nie są to dziś jedyne wieści z frontu walki Europy z szeroko pojętą mową nienawiści.

Tym razem za moderację Sieci, i to w raczej nieczęsto spotykanym zakresie, zabrały się władze Republiki Federalnej Niemiec. Od lat funkcjonuje tam Federalny Departament ds. Mediów Szkodliwych dla Młodych, który z kolei dysponuje, jak przystało na tego typu instytucję, stosownym indeksem. Znajdują się na nim filmy czy albumy muzyczne, których oglądanie i słuchanie rząd uznał za potencjalnie niebezpieczne dla młodych Niemców. Na liście są także gry komputerowe, a ich lista właśnie powiększyła się o kolejne 27 tytułów.

Obraz

A trzeba przyznać, że grono jest całkiem doborowe: znalazły się tam między innymi produkcje z klasycznych już serii Aliens vs. Predator, Carmageddon, BloodRayne czy Postal. Z Niemiec nie zakupimy na Steamie nawet polskich gier Painkiller i w większości dotyczy o nie tylko pojedynczych gier, ale także wszelkich promocyjnych paczek. Oprócz szeroko pojętej brutalności trudno wśród gier zauważyć jakąkolwiek prawidłowość – na indeks gry trafiły niezależnie od tego, czy rozgrywka polega na pozbawianiu życia niewinnych NPC czy też agresywnych monstrum.

Pełna lista gier, jakie ostatnio znalazły się w Niemczech na cenzurowanym, dostępna jest na forum Steama. Oczywiście nie ma wątpliwości, że nad Renem do edukacji i wychowania, w dużej części w wyniku historycznych katastrof, podchodzi się inaczej niż w Polsce. Nie zmienia to faktu, że pomysły prowadzenia indeksu stron, do których dostęp ma być niemożliwy, choć (na razie) ma on dotyczyć tylko hazardu, także w Polsce mają swoich zwolenników. Niewykluczone zatem, że w niedalekiej przyszłości będziemy mieli okazję przekonać się, jak dalekie są próby walki z internetowym hazardem od wyłączania dostępu do gier na Steamie.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (129)