Nieoficjalny Service Pack dla Windows 98 SE

Strona główna Aktualności

O autorze

Zdarzyła się już sytuacja, gdy niezależni programiści stworzyli własną poprawkę dla systemu Windows (z resztą jej jakość pozostawiała wiele do życzenia), zanim poprawka o tej samej funkcji ukazała się na serwerach Microsoftu. Tym razem pewien użytkownik Windows poszedł o krok dalej i wydał... zbiór poprawek Service Pack dla systemu Windows 98 Second Edition, który nigdy przez Microsoft nie został wydany i już nie zostanie, ze względu na zakończony okres podstawowego wsparcia technicznego.

Dodatek Alpera Coskuna - twórcy wielu darmowych programów - powstał zupełnie niezależnie od Microsoftu i nazywany jest "nieoficjalnym", choć składa się z ok. 70 łat pochodzących z witryny Windows Update dotyczących samego systemu (m.in. daje lepsze wsparcie dla USB i rozwiązuje problem ograniczenia obsługiwanej pamięci do 512MB). Service Pack rozpakowuje się i instaluje automatycznie, dorównując łatwością użycia produktom z Redmond.

Zapewne najciekawszym aspektem wydarzenia jest postawa Microsoftu, którego prawnicy potrafią w takiej sytuacji zrobić z igły widły. Tymczasem nic nie wskazuje, aby podobnie miało być w tym wypadku. Zapytany o to rzecznik Microsoftu odpowiedział jedynie lakonicznie, że Microsoft zaleca wszystkim swoim klientom pobieranie poprawek bezpośrednio z serwerów firmy i nie może brać odpowiedzialności za udostępniane inną drogą.

Warto dodać, że Service Pack dostępny jest dla wersji angielskojęzycznej systemu, powstał na podstawie produkcji tajwańskiej, a gotowa jest już prawie finalna wersja czeska. Na stronie domowej autora można też wyczytać, że zajmuje się on również stworzeniem podobnego dodatku dla Windows Me.

© dobreprogramy
s