Nieprzekupny sędzia w Chinach

Strona główna Aktualności

O autorze

W Chinach jest sędzia, do którego obiektywizmu i całkowitej braku podatności na korupcję nie ma wątpliwości, pozostaje tylko się cieszyć jednak czy aby na pewno?

Sędzią tym jest program komputerowy. Aplikacja jest testowana (na żywym organizmie) od dwóch lat w sądzie w miejscowości Zibo, w prowincji Shandong. Ludzki czynnik w procesie rozstrzygania wprowadza do komputera dokładne informacje na temat danego przypadku do rozstrzygnięcia, a resztą robi już program. Program rozstrzyga w sprawach najwyższej wagi m. in. o morderstwa, gwałty, rozboje, a nawet zamachy stanu.

Po uzyskaniu szczegółów na temat przestępstwa, program analizuje sytuację na bazie przepisów oraz wykorzystując bazę rozstrzygnięć wcześniejszych spraw i tworzy sentencję wyroku.

Jak pisze China Digital Times Wielu ekspertów i sędziów wspiera oprogramowanie twierdząc, że promuje ono przejrzystość chińskiego systemu i zapobiega korupcji. Dalej dowiadujemy się również, że być może już nie długo obywatele chińscy będą mogli sobie aplikację instalować w domu i we własnym zakresie sprawdzać co za co grozi...

Cóż, kontrowersje pozostają, poza tym co z bezrobociem wśród sędziów ;-)

© dobreprogramy
s