Niesfornego Firefoksa ubijesz jednym przyciskiem (chyba że wciąż masz Windows XP)

Strona główna Aktualności

O autorze

Program Firefox został już uruchomiony, ale nie odpowiada. Aby otworzyć nowe okno, należy najpierw zakończyć istniejący proces programu Firefox lub uruchomić ponownie system. Ten komunikat niejednokrotnie doprowadzał już użytkowników Firefoksa do szewskiej pasji, a nawet zastanawiania się nad zainstalowaniem Chrome. Mamy dla Was jednak dobrą wiadomość. Już niebawem nie będzie trzeba ręcznie uruchamiać menedżera zadań, by ubić proces firefox.exe. Mozilla znalazła rozwiązanie problemu.

Irytujący komunikat wyświetlany jest zazwyczaj wtedy, gdy profil użytkownika jest wciąż zablokowany przez niezamkniętą poprawnie sesję Firefoksa, podczas gdy użytkownik próbuje uruchomić nową instancję przeglądarki. Doświadczeni użytkownicy Windows radzą sobie z tym łatwo, kombinacją klawiszy Ctrl-Shift-Esc wywołując menedżer zadań i wymuszając zakończenie procesu przeglądarki. Przeciętny użytkownik nie bardzo jednak nawet wie, czym jest proces i dlaczego miałby go „zabijać” – więc zapewne zirytowany czekaniem w końcu zresetuje komputer.

W Firefoksie 34, rozwijanym obecnie w kanale wydawniczym Nightly, deweloperzy Mozilli poradzili sobie z tą niedogodnością. Przy próbie uruchomienia Firefoksa, gdy w tle wciąż działa niezamknięta poprawnie sesja, wciąż otrzymamy komunikat Program Firefox został już uruchomiony, ale nie odpowiada – ale już bez sugestii, że rozwiązaniem jest ponowne uruchomienie systemu. Zamiast tego użytkownik dostaje dobrze widoczny przycisk „Zamknij Firefoksa”. Jego kliknięcie powoduje siłowe zamknięcie procesu firefox.exe, bez konieczności wchodzenia do Menedżera Zadań. Użytkownik może też kliknąć „Pomiń”, by dać jeszcze szansę starej sesji na poprawne zamknięcie.

Niestety rozwiązanie to nie będzie działało na Windows XP. Według deweloperów Mozilli w tym oficjalnie niewspieranym już przez Microsoft systemie konieczne byłoby skorzystanie z nieudokumentowanego interfejsu programowania, więc zespół zdecydował się nie iść w tę stronę. Przycisk pozwalający na siłowe zamknięcie Firefoksa pojawi się tylko u użytkowników z systemami Windows Vista i nowszymi.

Rozwiązanie to nie jest oczywiście najlepszym możliwym – radzi sobie tylko z symptomami. Przyspieszenie procesu zamykania przeglądarki jest jednak znacznie trudniejszą sprawą. Zamiast przyspieszać, Mozilla zdecydowała się na rozpoczęcie prac nad mechanizmem, który pozwoli na siłowe zamknięcie Firefoksa, jeśli proces normalnego zamykania nie zakończy się w rozsądnym czasie. Wyeliminuje to całkowicie konieczność wyświetlania okienek dialogowych z informacją o nieodpowiadającej sesji przeglądarki.

© dobreprogramy
s