Nigeryjscy oszuści e-mailowi nie są bezkarni

Strona główna Aktualności

O autorze

Nigeryjski sąd skazał na dwa i pół roku więzienia kobietę po tym, jak przyznała się do oszustwa w największym e-mailowym przekręcie w historii kraju. W skandal wplątany był jeden z brazylijskich banków, a oszustwo dotyczyło kwoty 242 milionów dolarów.

Nigeryjska agencja przeciwdziałania oszustwom podała w sobotę, że Ameka Anajemba, jedna z trzech podejrzanych, będzie musiała oddać do banku 48,5 mln dolarów, przekazać rządowi kolejne 5 milionów i zapłacić 15000 dolarów grzywny.

Przekręty okazały się w Nigerii tak wielkim sukcesem, że ich przeciwnicy okrzyknęli oszustwa jednym z najlepszych nigeryjskich towarów eksportowych, obok ropy, gazu ziemnego i kakao. Piątkowe skazanie Anajemby przez Sąd Najwyższy w Lagos jest pierwszym większym wydarzeniem tego typu, od czasu powołania w 2003 roku EFCC (agencji ds. przestępstw ekonomicznych i finansowych). Celem EFCC jest zwalczanie kwitnących w Nigerii sieci oszustów e-mailowych. W swoim oświadczeniu agencja podała, że wyrok był "kamieniem milowym w walce z oszustwami, korupcją i podobnymi przestępstwami".

Typowe oszustwo opierało się na e-mailach rozsyłanych po całym świecie. Obiecywały one udział w fortunie w zamian za niewielką wpłatę. Ci, którzy wpłacili pieniądze, nigdy nie otrzymali obiecanego wynagrodzenia.

Agencja od 2003 roku aresztowała ponad 200 podejrzanych o wysyłanie szkodliwego spamu. Ponadto EFCC zarekwirowała mienie o wartości 200 milionów dolarów i doprowadziła do skazania 10 oszustów.

© dobreprogramy
s