Nigeryjski oszust internetowy zatrzymany przez Policję

Strona główna Aktualności

O autorze

Stołeczni policjanci zatrzymali obywatela Nigerii podejrzewanego o dokonanie kilkudziesięciu oszustw internetowych. Wpadł, gdy odbierał kolejną przesyłkę od kuriera. Z policyjnych ustaleń wynika, że w ciągu ostatnich kilku miesięcy wyłudził, co najmniej 60 tys. złotych. Mężczyzna podczas zatrzymania stawiał opór i próbował uciekać.

Na jego trop wpadli policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Stołecznej Policji już kilka tygodni wcześniej. Przez cały czas jednak monitorowali transakcje internetowe. Zbierali dowody, ustalali mechanizmy działania sprawcy. Gdy już mieli stu procentową pewność, że mają do czynienia z oszustem, przystąpili do działania. Ustalili, że mężczyzna ten będzie odbierał kolejną przesyłkę od kuriera o godzinie 13.00 przy ulicy Myśliwieckiej. Przygotowali, więc zasadzkę, w którą wpadł 32 - letni obywatel Nigerii. Podczas zatrzymania mężczyzna stawiał opór i próbował uciekać. Dopiero strzały ostrzegawcze powstrzymały oszusta.

Z dotychczasowych ustaleń wynika, że zatrzymany zajmował się tym procederem od kilku miesięcy. Przy płatnościach dokonywanych w internecie wykorzystywał numery kart bankowych skradzionych nie tylko w Polsce, ale także za granicą. Łupem sprawcy padał najczęściej sprzęt elektroniczny. Poszukiwania oszusta utrudniał fakt, że za każdym razem podawał inne dane osobowe, a zamówione w internecie przesyłki odbierał w różnych miejscach. Zatrzymanemu Nigeryjczykowi grozi do 8 lat więzienia.

Warto zaznaczyć, że ostatnio działania Policji w zakresie wykrywania przęstępców internetowych nabrały tempa, w tym tygodniu takich akcji było więcej. Policja z Białołęki przedstawiła zarzut oszustwa mężczyźnie, która który na aukcjach internetowych handlował komputerami (oczywiście tylko przyjmował pieniądze, sprzętu nie wysyłał), w środę wrocławska Policja ujęła 19 - latka zamieszanego w oszustwa aukcyjne (ok. 150 poszkodowanych), w poniedziałek natomiast, również we Wrocławiu ujęto czterech młodych mężczyzn (19 - 20 lat), którzy także wyłudzali pieniądze na aukcjach (pradopodobnie ok. 1000 poszkodowanych na łączną kwotę około 250 tys złotych). Wszystkim grozi 8 lat więzienia.

Listę można by wydłużać, ważny jest jednak fakt, że Policja radzi sobie coraz lepiej z internetowymi przestępcami, miejmy nadzieję że w niedługim czasie ten fakt przełoży się na znaczący wzrost bezpieczeństwa internetowych transakcji.

© dobreprogramy
s