Nokia X z autorską wersją Androida już w sprzedaży u polskich operatorów

Strona główna Aktualności

O autorze

Zaprezentowanie podczas tegorocznego Mobile World Congress telefonów Nokii z serii X wywołało ogromne zaciekawienie – fiński producent, utożsamiany dziś niemal wyłącznie z Windows Phone, zdecydował się w końcu sięgnąć po Androida. Zrobił to jednak w bardzo specyficznym stylu, wykorzystując wyłącznie opensource'owy rdzeń systemu Google'a, który połączył z autorskimi aplikacjami, usługami internetowymi Microsoftu i interfejsem użytkownika nie przypominającym niczego, co by przypominało interfejsy androidowych telefonów Samsunga, HTC, LG, Sony czy Motoroli. Długo jednak nie znaliśmy odpowiedzi na dwa, kluczowe dla polskiego klienta pytania: kiedy nowe Nokie pojawią się na naszym rynku i ile będą kosztowały.

Odpowiedź już znamy: od dzisiaj Nokia X dostępna jest w sprzedaży w Polsce w internetowym sklepie Play, a niebawem pojawić się ma u kolejnych operatorów. Przypomnijmy – sercem Nokii X jest dwurdzeniowy SoC Snapdragon S4 o zegarze 1 GHz i 512 MB RAM. Telefon zawiera 4 GB pamięci masowej flash NAND, którą można rozszerzyć o kartę SD o maksymalnej pojemności 32 GB. Czterocalowy ekran ma rozdzielczość 800x480 pikseli. Do tego dostajemy tylną kamerę 3 Mpix, baterię o pojemność 1500 mAh i obsługę dwóch kart SIM. Do wyboru mamy kilka kolorów obudowy – zielony, czerwony, biały, czarny, żółty i niebieski.

Specyfikacja sprzętowa szału nie robi, bardziej interesująca jest warstwa software'owa urządzenia. To Android 4.1.2 AOSP, na którym działają odpowiedniki google'owych usług i aplikacji od Nokii i Microsoftu. I tak Google Play zastąpione jest przez Nokia Store, Google Maps zastąpione zostało przez Here Maps, Google Drive przez One Drive, Gmail przez Outlook.com a Hangouts przez Skype. Do tego dochodzi całkiem ciekawe Nokia MixRadio, pozwalające na strumieniowanie muzyki przez Sieć i pobieranie utworów muzycznych. To wszystko oczywiście opakowane jest w cukierkowaty, kafelkowy interfejs, przypominający Windows Phone, z mechanizmem Fastlane, pozwalającym na szybkie przełączanie się między aplikacjami.

W sklepie Nokia Store są już dostępne najpopularniejsze androidowe aplikacje polskich wydawców – tj. Allegro, GG, Onet czy ipla. Można oczywiście instalować androidowe pliki instalacyjne .APK z innego źródła. Sama Nokia twierdzi, że z jej Androidem zgodnych jest jakieś 75% aplikacji stworzonych dla google'owego systemu.

Sugerowana cena urządzenia wydaje się całkiem atrakcyjna – 499 zł. W większości ofert abonamentowych Nokia X będzie dostępna już za tzw. złotówkę. O dwieście złotych wyższa ma być sugerowana cena Nokii XL, modelu z pięciocalowym ekranem (wciąż jednak o śmiesznie dziś niskiej rozdzielczości 800x480 px), tylną kamerą 5 Mpix z lampą błyskową i przednią kamerą 2 Mpix. Ten większy model będzie dostępny w sprzedaży dopiero od czerwca. Nic na razie nie wiadomo o dostępności Nokii X+, będącego w praktyce Nokią X z większą ilością RAM (768 MB).

Warto przypomnieć, że kupując Nokię X nie jesteśmy skazani w warstwie software'owej na to, co oferuje Nokia. Dzięki staraniom ludzi z xda-developers, znaleziono już sposób na zainstalowanie na nich sklepu Google Play.

© dobreprogramy

Komentarze