reklama

Nokia oficjalnie wraca na rynek smartfonów: nowe modele pokaże jeszcze w tym roku

Strona główna Aktualności

O autorze

Hodowca maszyn wirtualnych i psów, poza tym stary linuksiarz, bonvivant i śmieszek. W 2012 roku napisał na DP o algorytmie haszowania Keccak i wciąż pamięta, jak on działa.

Kupilibyście sobie smartfon Nokii? Taki smartfon Nokii, na którym działają wszystkie niezbędne aplikacje? Pogłoski o powrocie fińskiej firmy na rynek mobilny to już nie tylko pogłoski. Zostały oficjalne potwierdzone przez Mike Wanga, szefa chińskiego oddziału Nokia Networks. Jeszcze w tym roku powinniśmy zobaczyć trzy lub cztery modele urządzeń, a w sklepach pojawić by się one miały już na początku 2017 roku. Co najważniejsze, wszystkie pod marką Nokia – umowa z Microsoftem, na mocy której fińska firma zobowiązała się nie używać swojej marki na rynku mobilnym, przestaje obowiązywać właśnie pod koniec 2016 roku.

Chińskie media donoszą o powstaniu nowej firmy, HMD Global Oy, która powstała, by zabezpieczyć produkcję smartfonów i tabletów Nokia. Otrzymała ona wszystkie potrzebne licencje od Nokia Technologies, zyskując w ten sposób na następne 10 lat wyłączność na korzystanie z marki, jak również portfolio patentów niezbędnych do zaistnienia w świecie telefonii komórkowej. Co ciekawe, wygląda na to, że HMD chce też produkować tanie, bezsystemowe telefony (feature phones) pod marką Nokia, i to mimo tego, że obecnie prawo do tego aż do roku 2024 posiada jedynie Microsoft.

Poinformowano otóż, że HMD jeszcze w tym roku odkupi od Microsoftu prawa do używania marki Nokia w odniesieniu do takich urządzeń, przejmie też wszystkie prawa do wzorów projektowych od Microsoft Feature Phone Business. Za produkcję, zarówno smartfonów jak i tabletów, ma odpowiadać tajwański Foxconn.

Nie ujawniono specyfikacji żadnego z zapowiedzianych urządzeń, ale już wcześniej chodziły plotki o dwóch modelach smartfonów klasy Premium, oferowanych pod nazwą Nokia P1. W całkowicie metalowych, hermetycznych (klasa wodoodporności IP68) obudowach miałyby one zawierać Snapdragona 820, 4 GB RAM, wyświetlacz QLED (kwantowe kropki) o rozdzielczości QHD (2560>×1440 px) i kamery 23 Mpix. Różniłyby się głównie rozmiarami – przekątnymi ekranu 5,2 i 5,5 cala. System operacyjny to Android 7.0 Nougat, z autorskim interfejsem użytkownika Z-Launcher System UI.

Warto pamiętać, że pierwsze plotki o nowym smartfonie Nokii słychać już było rok temu – wtedy mówiono o modelu C1. Miał on jednak wykorzystywać procesor Intel Atom, a wiemy dobrze, jak skończyła się przygoda Intela na rynku smartfonów.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama