reklama

Nokia porzuca Symbiana, stawia na MeeGo

Strona główna Aktualności

O autorze

Związał się z portalem dobreprogramy w 2009 roku. Zaczynał jako autor newsów, ma na koncie także kilka artykułów. Obecnie prowadzi cykl podsumowania blogów, w ramach którego opisuje tygodniową aktywność blogerów dobrychprogramów.

Nokia zrezygnuje ze stosowania Symbiana w wysokich modelach swoich telefonów. Fiński producent komórek planuje zastosować w topowych smartfonach bazujący na Linuksie system MeeGo - informuje Reuters.

Nokia poświęciła wiele sił i środków na unowocześnienie Symbiana i przygotowanie go do rywalizacji z iOS oraz Androidem. Jednak inwestycje w ten dość przestarzały system nie zwiększyły znacząco konkurencyjności Symbiana, toteż firma - chcą ratować swoją pozycję lidera rynku - zdecydowała się na dość radykalne zmiany. Nokia zaprzestanie stosowania Symbiana w topowych modelach swoich telefonów i skupi się na rozwijaniu bazującego na Linuksie systemu MeeGo. Ostatnim sztandarowym telefonem fińskiego koncernu, który ma pracować pod kontrolą Symbiana, będzie Nokia N8. Z opublikowanego przez CNET oświadczenia Symbian Foundation wynika, że system ten będzie nadal stosowany w mniej zaawansowanych telefonach Nokia Xseries, Cseries oraz Eseries. Nokia nie zdradziła, kiedy zaprezentuje nowe, topowe modele smartfonów z systemem MeeGo.

Warto przypomnieć, że mimo swoich wad Symbian jest obecnie najpopularniejszym mobilnym systemem operacyjnym i w najbliższym czasie nie powinno się to zmienić. Otwarte pozostaje także pytanie, czy stosunkowo młody system, jakim jest MeeGo, będzie w stanie nawiązać walkę z dojrzałymi konkurentami od Apple i Google.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama