Nokia sięga po technologie Microsoftu, by ułatwić imigrantom życie w Szwecji

Strona główna Aktualności
image

O autorze

Nokia znów nawiązuje partnerstwo z Microsoftem. Oczywiście nie po to, by zbudować kolejny smartfon z umierającym mobilnym Windowsem. Tym razem chodzi o o realizację słynnego sloganu fińskiej firmy: Connecting People. Pod nazwą Call Together ruszył wspólny projekt Nokii, Microsoftu i szwedzkiego telekomu Tele2, którego celem jest ułatwienie imigrantom z Syrii osiedlania się w Szwecji.

Jednym z kluczowych wyzwań na drodze do osiedlenia imigrantów z Bliskiego Wschodu w chętnych temu państwach UE jest komunikacja. Znajomość arabskiego jest na Starym Kontynencie póki co znikoma, sami zaś imigranci nie tylko nie mówią zaś w językach narodowych, takich jak szwedzki czy niemiecki, ale też nawet nie znają współczesnej interlingwy, angielskiego.

Call Together ma pomóc w rozwiązaniu tego problemu, do komunikacji międzyludzkiej angażując maszynowe tłumaczenie. Niedawno Microsoft wprowadził do Bing Translatora obsługę syryjskiego dialektu języka arabskiego, w parze z językiem angielskim. Nokia, wykorzystując technologię Microsoftu opracowała na tej podstawie usługę telefoniczną, która zapewnia tłumaczenie w czasie rzeczywistym z syryjskiego arabskiego na angielski i vice versa. Usługa oferowana będzie za darmo w sieci szwedzkiego operatora Tele2.

Obecnie projekt jest na etapie pilotażowym, testują go, jak to określono, cztery pary przyjaciół, zestawione z młodych Szwedów i Szwedek oraz świeżo przybyłych gości z Bliskiego Wschodu. Peter Wennerström, szef skandynawskiego oddziału Nokii, stwierdził że jest kluczową sprawą, aby ludzie żyjący w Szwecji mogli zrozumieć i zaangażować się w funkcjonowanie społeczeństwa, bez względu na to, w jakim języku mówią.

Peter Wennerström uważa, że w przyszłości, gdy technologia ta będzie już gotowa do masowego użytku, to stworzy w społeczeństwie nieograniczony potencjał komunikacyjny. Jego kolega Viktor Wallström, wiceprezes komunikacji z firmy Tele2, podkreśla, że jego firma stawia na innowacje i stale poszukuje sposobów na ulepszenie życia dzieci – a Call Together pomoże młodym uchodźcom w prowadzeniu bardziej połączonego życia, a co za tym idzie, zwiększenia zaangażowania w społeczność.

© dobreprogramy