reklama

Nokia zamierza przejąć Trolltech

Strona główna Aktualności

O autorze

Nokia zamierza kupić za przeszło 150 mln dolarów norweską firmę Trolltech. Nie można dać się zwieść nazwie, Trolltech to firma o znaczących dokonaniach.

Trolltech (dawniej Quasar Technologies) założono w 1994 roku, w rok później firma stworzyła stale rozwijany zestaw bibliotek Qt. Qt jest podstawą środowiska graficznego KDE, a także przeglądarki Opera, programów Skype, Google Earth i wielu innych. Qt dostępne jest dla wielu platform systemowych. Firma stworzyła również platformę linuksową dla urządzeń mobilnych o nazwie Qtopia.

Przejęcie Trolltechu przez Nokię ma jej pozwolić na rozwijanie oprogramowania wieloplatformowego, udoskonolanie interfejsów telefonów komórkowych oraz smartphone'ów (S40, S60). Przejęcie ma również wpłynąć na rozwój mobilnych przedsięwzięć Web 2.0. Nokia zaznacza, że zamierza nadal oferować rozwiązania Trolltech zarówno na licencjach komercyjnych jak również jako open source.

Transakcja wymaga zgody akcjonariuszy, proces oczekiwania na nią potrwa prawdopodobnie około miesiąca. Jeśli akcjonariusze zaakceptują przejęcie, zostanie ono sfinalizowane w II kwartale br.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama
Polecamy w WP TechnologieWP TechnologieNie wiemy, co jemy - państwowe badania to kropla w morzu. Projekt FoodRentgen chce to zmienić