Tox - rzut oka na (przyszłą) alternatywę Skype'a

Tox to komunikator internetowy działający na podstawie modelu P2P. Jego cechą jest poszanowanie prywatności i bezpieczeństwo komunikacji. Ogólnie rzecz biorąc, twórcom od samego początku chodziło o stworzenie alternatywy dla Skype'a, jednak wolnego od potencjalnego szpiegowania przez służby typu NSA. Czy jednak obecnie nadaje się już do użytku? Spróbujemy się o tym przekonać.

Praktykanci w boju #07 - ostatni

Nasze praktyki niestety dobiegły końca. Czas więc powrócić do szarej, szkolnej rzeczywistości. Mimo to przez ostatnie dwa dni pracy wciąż nie próżnowaliśmy, a pracy było naprawdę sporo. Dzisiaj o instalacji Windows Server 2003 ze skryptu przygotowanego specjalnie dla MEN-u oraz o zamieszaniu związanym z kontrolą sprzętu z EFS-u.

Wtorek

Dzisiaj rozpoczęliśmy instalację serwerów, zanieśliśmy obiecany od dawna komputer do studia TV oraz oklejaliśmy sprzęt naklejkami informującymi o współfinansowaniu ze środków UE.

Praktykanci w boju #06

Zapraszamy na szósty odcinek naszego cyklu o przebiegu praktyk. Na wstępie przepraszamy, że odcinek ukazał się dopiero dziś, a nie jak obiecywaliśmy w piątek. Niestety, natłok zajęć spowodował opóźnienie. W ramach rekompensaty opisujemy jeden dzień więcej.

Dzisiaj o wdrożeniu innego serwera w Pracowni 2, powrocie pracowni maturalnych do zwykłych zajęć, ciąg dalszy ewidencjonowania i zabawa z serwerami.

Czwartek

Matura z Informatyki już za nami, trzeba zatem przystosować pracownie do zwykłych zajęć.

Praktykanci w boju #05

Powoli nasze praktyki zmierzają ku końcowi, jednak jeszcze kilka dobrych dni pracy przed nami. Czas zatem na piąty odcinek naszej relacji. Tym razem zapinaliśmy wszystko już na ostatni guzik, chociaż też nie obyło się bez problemów.

Poniedziałek

Za dwa dni matura z informatyki, a my jeszcze mieliśmy jedną salę do przygotowania. Ponadto trzeba było ustawić przegródki (tekturowe) pomiędzy stanowiska pracy.

Praktykanci w boju #04

Koniec drugiego tygodnia praktyk. Zapał do pracy nam nie minął, choć ostatnie trzy dni polegały raczej na monotonnej, lecz koniecznej pracy. A to dlatego, że matura z informatyki już w najbliższą środę a do wtorku wszystko musi być na tip-top.

Środa

Środa to pierwszy dzień maratonu przedmaturalnego. Poznaliśmy jeszcze bliżej Intel Platform Administration Technology, zaczęliśmy przygotowywać bazę dla lustra w Pracowni 4 oraz żeby było trochę ciekawiej naprawiliśmy jeden napęd.

IPAT

Rankiem na rozgrzewkę poszliśmy do Pracowni 1 pobawić się IPATem.

Praktykanci w boju #03

Zapraszamy na trzeci odcinek cyklu. Dziś przeczytacie o: pomysłach na wewnątrzszkolne VoD, planach przebudowy sieci, wymianie pracowni i kilku innych sprawach.

Na początek jednak krótka charakterystyka pracowni komputerowych, którą powinniśmy zrobić już w pierwszym odcinku (numery są umowne):

  • Pracownia 1 – 16 (15 + Nauczyciel) komputerów z Windows Vista Business działające na domenie z serwerem HP i systemem Windows Server 2003 for SBS. Pracownia korzysta z Intel Platform Administration Technology, każdy komputer ma swój klucz licencyjny.

Praktykanci w boju #02

Wtorek

Drugi dzień praktyk – maturzyści zmagali się ze Stefanem Żeromskim i Elizą Orzeszkową, my tymczasem pracowaliśmy. Po pozytywnych wrażeniach z dnia pierwszego z chęcią ruszyliśmy do pracy. Rzeczy do zrobienia było kilka. Najprostszą było po prostu dokończenie migracji danych do komputera dla studia TV.

Sprawdzenie nowych komputerów

Jak się okazało, przy przygotowywaniu komputerów na maturę jedna maszyna odmówiła posłuszeństwa, chociaż dzielnie Windows 8 uruchamiał opcję automatycznej naprawy, nie przynosiło to rezultatu.

Praktykanci w boju #01

Cześć, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, oto jest, pierwszy odcinek cyklu wpisów o moich i mojego kolegi perypetiach na praktykach zawodowych.

Do dzieła!

Praktyki odbywamy w szkole średniej jako pomocnicy „adminów”. Przypada więc nam zarządzanie całym sprzętem i siecią komputerową w placówce.

Komputer do studia TV

Na miejscu zjawiłem się chwilę przed czasem.

Powitanie

Cześć. Jest to mój pierwszy wpis na blogu, więc będzie to krótkie przywitanie i parę słów na mój temat. Nie szukaj więc tutaj wartości merytorycznych :-P.

Mam na imię Norbert, a w Internecie posługuję się pseudonimem Norbitor. Mam 19 lat. Fanem informatyki jestem już od kilku dobrych lat, a stałym czytelnikiem dobrychprogramów od 2007 roku. Główną dziedziną, w której się odnajduję jest programowanie (póki co bardzo niezaawansowane) oraz bazy danych (tutaj dopiero się wkręcam).