Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Tox - rzut oka na (przyszłą) alternatywę Skype'a

Tox to komunikator internetowy działający na podstawie modelu P2P. Jego cechą jest poszanowanie prywatności i bezpieczeństwo komunikacji. Ogólnie rzecz biorąc, twórcom od samego początku chodziło o stworzenie alternatywy dla Skype'a, jednak wolnego od potencjalnego szpiegowania przez służby typu NSA. Czy jednak obecnie nadaje się już do użytku? Spróbujemy się o tym przekonać. Na warsztat wziąłem program Venom - muliplatformowy klient Toxa z interfejsem napisanym w GTK+. Testowana kompilacja pochodzi z dnia 4.06.2014 r.

Uruchamiamy

Na początku przeżyłem mały szok. Włączam komunikator i... już, żadnych rejestracji, loginów haseł, nic. Skopiowałem więc hash, który robi za identyfikator i podałem go koledze. Chwilę później mogliśmy uciąć sobie krótką pogawędkę.

Właściwie na tym momencie najbardziej brakowało mi dźwięku powiadamiającego o przyjściu wiadomości. Wszak nie zawsze patrzę na ekran komputera, a taki mały beep pozwoliłby szybciej zareagować na wiadomości od znajomych.

Praktykanci w boju #07 - ostatni

Nasze praktyki niestety dobiegły końca. Czas więc powrócić do szarej, szkolnej rzeczywistości. Mimo to przez ostatnie dwa dni pracy wciąż nie próżnowaliśmy, a pracy było naprawdę sporo. Dzisiaj o instalacji Windows Server 2003 ze skryptu przygotowanego specjalnie dla MEN-u oraz o zamieszaniu związanym z kontrolą sprzętu z EFS-u.

Wtorek

Dzisiaj rozpoczęliśmy instalację serwerów, zanieśliśmy obiecany od dawna komputer do studia TV oraz oklejaliśmy sprzęt naklejkami informującymi o współfinansowaniu ze środków UE.

Windows Server 2003 dla MEN

Bardzo chcieliśmy skonfigurować RAID (na początku 0, później już myślałem nad 1) na serwerach. Był tylko jeden problem. Płytki instalacyjne ni jak chciały macierz obsługiwać. Problem leżał w braku sterowników trybu tekstowego, których nie dało się w żaden sposób przetransportować.

Powiecie nLite. Jednak problem w tym, że te płytki są fajnie oskryptowane przez giganta z Redmond i ingerencja nLitem powoduje zawalenie się skryptu i wywalenie się instalatora.

Praktykanci w boju #06

Zapraszamy na szósty odcinek naszego cyklu o przebiegu praktyk. Na wstępie przepraszamy, że odcinek ukazał się dopiero dziś, a nie jak obiecywaliśmy w piątek. Niestety, natłok zajęć spowodował opóźnienie. W ramach rekompensaty opisujemy jeden dzień więcej.

Dzisiaj o wdrożeniu innego serwera w Pracowni 2, powrocie pracowni maturalnych do zwykłych zajęć, ciąg dalszy ewidencjonowania i zabawa z serwerami.

Czwartek

Matura z Informatyki już za nami, trzeba zatem przystosować pracownie do zwykłych zajęć. Zaczęliśmy też już powoli przygotowywać przyniesiony serwer do pracy w pracowni 2, zajęliśmy się sprawą komputera HP z Pracowni 5, który odmówił posłuszeństwa.

Po maturach

Matura z Informatyki się skończyła, zatem do sal komputerowych wróciły normalne lekcje. W Pracowni 1 oznaczało to potrzebę usunięcia kont użytkowników na maturę oraz podpięcie PC-tów pod domenę.

Podzieliliśmy się, więc w miarę sprawnie to poszło. Później padła propozycja, aby przyjrzeć się bliżej switchowi D-Linka DES-3052, gdyż jest to sprzęt zarządzalny. Jednak domyślnie konfigurację można zmieniać jedynie z poziomu portu COM, więc przynieśliśmy potrzebny nam przewód RS-232.

Praktykanci w boju #05

Powoli nasze praktyki zmierzają ku końcowi, jednak jeszcze kilka dobrych dni pracy przed nami. Czas zatem na piąty odcinek naszej relacji. Tym razem zapinaliśmy wszystko już na ostatni guzik, chociaż też nie obyło się bez problemów.

Poniedziałek

Za dwa dni matura z informatyki, a my jeszcze mieliśmy jedną salę do przygotowania. Ponadto trzeba było ustawić przegródki (tekturowe) pomiędzy stanowiska pracy.

Tekturki i podpórki

Maturzyści zdający egzamin muszą być od siebie odizolowani tak, aby niemożliwy był jakikolwiek sposób komunikacji między osobami. Od strony informatycznej polega to na wyłączeniu switcha z prądu - komputery już wtedy nie mogą się między sobą porozumieć.

Praktykanci w boju #04

Koniec drugiego tygodnia praktyk. Zapał do pracy nam nie minął, choć ostatnie trzy dni polegały raczej na monotonnej, lecz koniecznej pracy. A to dlatego, że matura z informatyki już w najbliższą środę a do wtorku wszystko musi być na tip-top.

Środa

Środa to pierwszy dzień maratonu przedmaturalnego. Poznaliśmy jeszcze bliżej Intel Platform Administration Technology, zaczęliśmy przygotowywać bazę dla lustra w Pracowni 4 oraz żeby było trochę ciekawiej naprawiliśmy jeden napęd.

IPAT

Rankiem na rozgrzewkę poszliśmy do Pracowni 1 pobawić się IPATem. Przyznamy szczerze, że to sprzętowo-programowe rozwiązanie przypadło nam do gustu i postanowiliśmy zająć się tematem później. Samo narzędzie jest bardzo ciekawe – wyświetla nam listę komputerów w sieci, ich stan oraz daje możliwość włączenia, wyłączenia komputera, zrobienia lustra, czy też ustawienia, aby wybrany komputer udostępniał swój dysk jako baza dla innego urządzenia w sieci.

Z tymi backupami jest jednak tak, że nie działa to na zasadzie bit w bit, tylko trochę bardziej inteligentnie. Z obrazu usuwane są informacje o kluczu produktu, czy aktywacji Windowsa, ponadto automatycznie ustawiana jest właściwa nazwa komputera w sieci. Niby nic, ale (no poza aktywacją) cieszy.

Praktykanci w boju #03

Zapraszamy na trzeci odcinek cyklu. Dziś przeczytacie o: pomysłach na wewnątrzszkolne VoD, planach przebudowy sieci, wymianie pracowni i kilku innych sprawach.

Na początek jednak krótka charakterystyka pracowni komputerowych, którą powinniśmy zrobić już w pierwszym odcinku (numery są umowne):

  • Pracownia 1 – 16 (15 + Nauczyciel) komputerów z Windows Vista Business działające na domenie z serwerem HP i systemem Windows Server 2003 for SBS. Pracownia korzysta z Intel Platform Administration Technology, każdy komputer ma swój klucz licencyjny.
  • Pracownia 2 – 16 komputerów z Windows XP Professional działające na domenie z serwerem HP i systemem Windows Server 2003 for SBS.
  • Pracownia 3 – 17 komputerów Dell Vostro 260s z systemem Windows 7 Professional. Pracownia nie posiada serwera, skonfigurowana zwykła grupa robocza.
  • Pracownia 4 – 17 komputerów HP z systemem Windows XP Professional. Pracownia nie posiada serwera, skonfigurowana zwykła grupa robocza.
  • Pracownia 5 – 16 komputerów HP Compaq Elite 8300. Pracownia nie posiada serwera. Grupa robocza skonfigurowana ze względu na instalacje obrazów.

Praktykanci w boju #02

Wtorek

Drugi dzień praktyk – maturzyści zmagali się ze Stefanem Żeromskim i Elizą Orzeszkową, my tymczasem pracowaliśmy. Po pozytywnych wrażeniach z dnia pierwszego z chęcią ruszyliśmy do pracy. Rzeczy do zrobienia było kilka. Najprostszą było po prostu dokończenie migracji danych do komputera dla studia TV.

Sprawdzenie nowych komputerów

Jak się okazało, przy przygotowywaniu komputerów na maturę jedna maszyna odmówiła posłuszeństwa, chociaż dzielnie Windows 8 uruchamiał opcję automatycznej naprawy, nie przynosiło to rezultatu. Dostaliśmy więc zadanie, aby rozpakować resztę sprzętu i posprawdzać, czy wszystko tam jakoś działa. Rozpakowaliśmy kartony ze sprzętem, ustawiliśmy go w wolnej sali i uruchamialiśmy. Na szczęście wszystko śmigało jak trzeba.

Praktykanci w boju #01

Cześć, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, oto jest, pierwszy odcinek cyklu wpisów o moich i mojego kolegi perypetiach na praktykach zawodowych.

Do dzieła!

Praktyki odbywamy w szkole średniej jako pomocnicy „adminów”. Przypada więc nam zarządzanie całym sprzętem i siecią komputerową w placówce.

Komputer do studia TV

Na miejscu zjawiłem się chwilę przed czasem. Zostaliśmy przywitani przez admina, który akurat w tym dniu ma dyżur przed południem i od razu dostaliśmy zadanie do zrobienia – przygotować komputer do pracy w studiu telewizyjnym. Czynność łatwa, gdyż polegała na zainstalowaniu Pinnacle Studio i sprawdzeniu, czy wszystko działa oraz na przekopiowaniu danych ze starego peceta na nowy. Maszynka moim zdaniem na potrzeby amatorskiego studia wystarczająca: Intel Core i5 3330, jakaś karta graficzna na chipie nVidia GeForce GT640 i 4 GB RAM-u DDR3.

Powitanie

Cześć. Jest to mój pierwszy wpis na blogu, więc będzie to krótkie przywitanie i parę słów na mój temat. Nie szukaj więc tutaj wartości merytorycznych :-P.

Mam na imię Norbert, a w Internecie posługuję się pseudonimem Norbitor. Mam 19 lat. Fanem informatyki jestem już od kilku dobrych lat, a stałym czytelnikiem dobrychprogramów od 2007 roku. Główną dziedziną, w której się odnajduję jest programowanie (póki co bardzo niezaawansowane) oraz bazy danych (tutaj dopiero się wkręcam). Aktualnie uczęszczam do trzeciej klasy technikum, klasy o profilu Technik Informatyk.

Z racji tego, że maj się zbliża, postanowiłem rozpocząć moją aktywność na blogu od relacji z moich praktyk zawodowych, które będę odbywał. Tego typu forma tekstu jest wam zapewne doskonale znana, chociażby poprzez świetną serię wpisów prowadzoną przez Shakiego81 pt. „Specjalista ds. teleinformatycznych”. Pewną nowością będzie to, że postanowiłem połączyć siły z kolegą, z którym będę odbywał te praktyki. Oznacza to, że wpisy będą stanowiły podgląd sytuacji z „dwóch par oczu”. Sama seria składać się będzie kilku części agregujących wydarzenia z dwóch, trzech dni (w zależności od ilości zdarzeń).