Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Praktykanci w boju #07 - ostatni

Nasze praktyki niestety dobiegły końca. Czas więc powrócić do szarej, szkolnej rzeczywistości. Mimo to przez ostatnie dwa dni pracy wciąż nie próżnowaliśmy, a pracy było naprawdę sporo. Dzisiaj o instalacji Windows Server 2003 ze skryptu przygotowanego specjalnie dla MEN-u oraz o zamieszaniu związanym z kontrolą sprzętu z EFS-u.

Wtorek

Dzisiaj rozpoczęliśmy instalację serwerów, zanieśliśmy obiecany od dawna komputer do studia TV oraz oklejaliśmy sprzęt naklejkami informującymi o współfinansowaniu ze środków UE.

Windows Server 2003 dla MEN

Bardzo chcieliśmy skonfigurować RAID (na początku 0, później już myślałem nad 1) na serwerach. Był tylko jeden problem. Płytki instalacyjne ni jak chciały macierz obsługiwać. Problem leżał w braku sterowników trybu tekstowego, których nie dało się w żaden sposób przetransportować.

Powiecie nLite. Jednak problem w tym, że te płytki są fajnie oskryptowane przez giganta z Redmond i ingerencja nLitem powoduje zawalenie się skryptu i wywalenie się instalatora. Z racji tego, że to już przed ostatni dzień praktyk, a pora była już dość późna, zrezygnowaliśmy z RAID-a, jednak nie jesteśmy z tego powodu zadowoleni i na pewno kiedyś wyczaimy jak to zrobić.

Puściliśmy zwykłą instalację, która bez problemów ruszyła z kopyta.

Naklejki, naklejki

O godzinie 11:00 dowiedzieliśmy się, że kontrola z EFS-u będzie jutro. Zaczęliśmy latać jak szaleni do pracowni z naklejkami informującymi o współfinansowaniu (oczywiście tam, gdzie takie współfinansowanie występowało). Oczywiście zadanie to z IT jest związane tylko tym, że znakowaliśmy sprzęt komputerowy, jednak było to konieczne, żeby było jak najmniej możliwości doczepienia się ze strony kontrolerów :-).

Dodatkową sprawą było zaniesienie komputera do studia TV. Przynajmniej teraz mają niezłą maszynkę do cyfrowego montażu wideo.

Środa

Ostatni dzień praktyk. Instalacji serwera ciąg dalszy, czekanie na kontrolę i czas na podziękowania oraz podsumowania.
Serwery się instalują

Skrypty działają, systemy się instalują. Proces fajny, bo automatyczny i polega tylko na dostarczaniu płytek instalatorowi systemu. Szkoda tylko, że trwa to już drugi dzień, ale nie można narzekać, przynajmniej będzie to trochę lepiej chodziło. Zobaczymy po weekendzie końcowo-majowym.

Ostatnie przygotowania przed kontrolą

Od rana dopinaliśmy wszystko na ostatni guzik. Drukowaliśmy kartki z informacjami o współfinansowaniu, laminowaliśmy, przyklejaliśmy. Ponadto nadal szukaliśmy brakującego sprzętu. Kosztowało nas to wiele nerwów i pokazało jaki burdel panuje w papierach.
Chwilkę przed czasem zebraliśmy tylko sprzęt z sal, gdzie odbywała się ustna matura i czekaliśmy na godzinę zero, tj. 11.

Nadeszła w końcu oczekiwana godzina. Przyszła kontrola, przeszła się po salach. I… nic. Wszystko w porządku, więc mogliśmy odetchnąć z ulgą. Później nadszedł czas na podziękowania i skończyliśmy w ten sposób nasze praktyki zawodowe.

Podsumowanie

Niewątpliwie maj był dla nas niesamowicie ważnym miesiącem. Miesiącem pracy w zawodzie, który jest naszą pasją i mimo, że popełnialiśmy nie raz błędy mniejsze lub większe, to jednak bardzo wiele się nauczyliśmy. Ważną rolę odegrał też blog, gdzie Wasze opinie i podpowiedzi pozwalają nam być coraz lepszymi.
Obaj twierdzimy, że miesiąc to zdecydowanie za mało i czujemy niedosyt. Szkoda, że nie udało nam się zrealizować wszystkich naszych planów i założeń, ale i tak twierdzimy, że udało się nam dość dużo, a to co nam się nie wyszło, dało nam sporo do myślenia i powód do dalszego poszerzania wiedzy we własnym zakresie.

Dziękujemy za ciepłe przyjęcie naszej serii, wszelkie głosy pochwały, jak i krytyki oraz chęć pomocy i rozwiązywania niektórych problemów.
 

sprzęt oprogramowanie inne

Komentarze

0 nowych
OtherCoder   5 #1 30.05.2013 14:32

Po przeczytaniu wszystkich waszych wpisów śmiem twierdzić że są tu jeszcze ludzie którym się chce ;)

Zabrakło mi trochę informacji o osobach które kierowały waszymi praktykami. Co one robiły, jaki był ich stosunek do wykonanej przez was pracy.

Liczę na więcej wpisów od was niekoniecznie o praktykach.

Norbitor   8 #2 30.05.2013 14:42

Krótkie uzupełnienie zatem:
Pracowaliśmy w zespole złożonym z trzech osób (przez większość czasu dwóch). Zajmowali się oni głównie tym co my, często nam pomagali jeśli czegoś nie wiedzieliśmy, a także zadawali nam pytania, gdy sami mieli z czymś problem.

Bynajmniej nie siedzieli w kanciapie nic nie robiąc i zrzucając całą robotę na nas.

Ich stosunek do naszej pracy jest jak najbardziej pozytywny. Są bardzo zadowoleni z naszej działalności i cały czas twierdzą, że dodatkowe 2 pary rąk bardzo się przydały im w pracy i przyspieszyły wykonanie różnych (bardziej lub mniej przyjemnych) czynności.

OtherCoder   5 #3 30.05.2013 15:17

Dzięki.

A może następny wpis: Dzień z życia administratora sieci szkolnej na podstawie waszych obserwcji opisujący jego pracę?

siw   7 #4 30.05.2013 16:27

A tak z ciekawości: Co to za szkoła? Administratorzy to nauczyciele czy osobny etat?

Ja też miałem praktyki w swojej szkole, ale z dużo mniejszych rozmachem, było nas 15 osób, jeden administrator i 2 innych opiekunów.
(Zaznaczę, że z tych 15 osób tylko ja jestem informatykiem z zamiłowania i pracuje w zawodzie).
Szkoła to zespół szkół 4 pracownie + 7 kompów w bibliotece, dwa serwery i kilka różnych kompów/laptopów porozrzucanych po całej szkole.
Było żenująco... tragicznie... z całym szacunkiem do nauczyciele do dyrekcji i nauczycieli - bo ambicje to Oni mieli, ale ogólnie przez cały miesiąc latałem jak głupi robiąc wszystko co napotkałem, a także pomagałem moim niedoinformowanym kolegą. Ale czuje się z tym dobrze, bo raz, że ogólnie to lubię, a dwa, że to zawsze jakieś doświadczenie.
Obecnie od 7 miesięcy pracuje jako informatyk serwisant w firmie, która zajmuje się kompleksową obsługą różnych firm - bardzo fajna praca, i zdobyłem w bardzo krótkim czasie sporo doświadczenia.
Szacun trzeba oddać mojemu szefowi, który jest spoko.
Sam miałem kiedyś opisywać tą pracę, ale boje się posądzania, że to już było... :P :P

djDziadek   17 #5 30.05.2013 16:34

@Norbitor - mam tylko jedną ogromną prośbę -
jeśli było was dwóch (samców) to używaj odpowiednich określeń dla rodzaju męskiego, bo pomimo ostatniej liberalizacji społecznej, nadal dwóch mężczyzn to DWÓCH MĘŻCZYZN, a jeżeli mówią o sobie to OBAJ a nie OBOJE - to tak kłuje w oczy, zwłaszcza, że przed tobą matura !!!!!!!
To, że dziennikarze na potęgę twierdzą iż minęło połtorej roku a nie półtora roku, to jednak oboje, zamiast obaj jest bardziej rażące - chyba, że Ty, lub Twój kolega czujecie się kobiętą - to zmienia postać rzeczy i wtedy ok - bez urazy ;)

BTW - piszę z Linuxa :P

Jim1961   7 #6 30.05.2013 17:35

@djDziadek:

"BTW - piszę z Linuxa :P" - czyżby dzisiaj jakieś święto było :D

Norbitor   8 #7 30.05.2013 20:33

@siw
Szkoła, a właściwie zespół szkół. 6 pracowni komputerowych + 4 komputery w bibliotece + po kilka komputerach w 4-ech zapleczach przedmiotowych + laptopów tyle co nauczycieli i trochę na górkę.
W szkole zatrudnieni są dwaj administratorzy pracujący na pół etatu (jest jeszcze trzeci, ale on chyba odpowiada głównie za media typu Facebook i papiery)

@djDziadek
Dzięki wielkie za słuszne wskazanie błędu. Prawdopodobnie to przez mimowolny wpływ mediów, przez co po prostu pisałem tak nieświadomie.

Autor edytował komentarz.
Jim1961   7 #8 30.05.2013 21:35

@Norbitor
jak już się tak poprawiamy: "...przez co po prostu pisałem tak nie świadomie." - "nieświadomie" razem :P

Norbitor   8 #9 30.05.2013 21:40

Kurcze, nie spodziewałem się, że sieknę takiego byka :-( Nie mam żadnego wytłumaczenia, czytając komentarz przed wysłaniem nie zauważyłem tego błędu.

Autor edytował komentarz.
djDziadek   17 #10 31.05.2013 01:09

@Jim196 - ano święto :P, a przy okazji sprawdzałem co pójdzie na 386DX :)

Shaki81 MODERATOR BLOGA  38 #11 31.05.2013 08:22

Wpis na swoim (czyli dobrym) poziomie. Mam nadzieje, że Twoja przygoda z blogowaniem nie zakończy się wraz z zakończeniem praktyk.

Norbitor   8 #12 31.05.2013 08:43

@Shaki81
Myślę, że się nie zakończy. Szukam już sobie jakichś tematów na kolejne wpisy.

Axles   18 #13 31.05.2013 12:21

Dr DjDziadek Miodek normalnie nam na DP powstał :P
Szkoda, że to końcówka serii, zawsze z chęcią się czytało.

dav4   4 #14 01.06.2013 21:50

Co prawda technikum mam już za sobą, ale pamiętam że instalacja serwera z tych skryptów trwała zawsze wiele godzin i osobiście zaproponowałem instalacje systemu na czysto. Ustawienie wszystkiego potem to kwestia godzinki(GPO + skrypt tworzący konta z wygenerowanych list uczniów z edziennika) więc tą metodę polecam na przyszły raz! ;)

Hakers14   2 #15 20.07.2015 16:11

Przeczytałem sobie wszystkie części. Na takich jak wy można liczyć.