Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Tox - rzut oka na (przyszłą) alternatywę Skype'a

Tox to komunikator internetowy działający na podstawie modelu P2P. Jego cechą jest poszanowanie prywatności i bezpieczeństwo komunikacji. Ogólnie rzecz biorąc, twórcom od samego początku chodziło o stworzenie alternatywy dla Skype'a, jednak wolnego od potencjalnego szpiegowania przez służby typu NSA. Czy jednak obecnie nadaje się już do użytku? Spróbujemy się o tym przekonać. Na warsztat wziąłem program Venom - muliplatformowy klient Toxa z interfejsem napisanym w GTK+. Testowana kompilacja pochodzi z dnia 4.06.2014 r.

Uruchamiamy

Na początku przeżyłem mały szok. Włączam komunikator i... już, żadnych rejestracji, loginów haseł, nic. Skopiowałem więc hash, który robi za identyfikator i podałem go koledze. Chwilę później mogliśmy uciąć sobie krótką pogawędkę.

Właściwie na tym momencie najbardziej brakowało mi dźwięku powiadamiającego o przyjściu wiadomości. Wszak nie zawsze patrzę na ekran komputera, a taki mały beep pozwoliłby szybciej zareagować na wiadomości od znajomych. Inna kwesta to brak ikony w zasobniku systemowym - po prostu przyzwyczaiłem się do takiego zachowania komunikatorów. Mimo to nie uznaję tego za szczególny brak w Venomie, bo mam świadomość, iż jest to wersja jeszcze bardzo rozwojowa.

Pliki i gdzie są te rozmowy?

Większość komunikatorów pozwala nam na proste przesyłanie plików pomiędzy dwoma użytkownikami. Tak też jest tutaj. Możemy bezproblemowo przesłać plik koledze, jednak okienko dialogowe wyboru plików jest jeszcze niedopracowane - katalog domowy, jak i Pulpit wskazują na katalog główny programu.

Twórcy obiecują nam także rozmowy głosowe, wideo oraz czat grupowy. Jednak na to jeszcze będziemy musieli trochę poczekać. Na razie możemy sobie popisać z koleżanką/kolegą i... tyle. Muszę jednak zaznaczyć, że dużo tutaj zależy od używanego klienta. Obecny status działania poszczególnych programów można zobaczyć na Wiki Toxa. Jeżeli tylko pojawi się taka możliwość, na pewno nie omieszkam o tym wspomnieć.

Są jeszcze dwie kwestie. Pierwsza wynika prawdopodobnie z tego, że rozmowy toczone są w architekturze Peer-To-Peer. Mianowicie, kiedy nasz znajomy jest offline, jak na razie nie ma szans, aby pozostawić mu wiadomość - program po prostu dezaktywuje nam przycisk wysyłania wiadomości, przez co nie możemy nic wysłać. Druga jest bardziej prozaiczna - program linki wykrywa, ale są "nieklikalne".

Stabilność, zasobożerność

Program Venom jest dosyć stabilny. Niestety, przy przesyłaniu większych plików program łapie sporą czkawkę i właściwie nie da się z niego normalnie korzystać, dopóki transfer nie zostanie ukończony. Ale powtórzę się jeszcze raz: to jest wciąż tylko alpha i nie oczekujmy tutaj stabilności Debiana.

Inną kwestią jest zasobożerność Venoma. Tutaj jest bardzo dobrze, jeśli by nie powiedzieć, że wspaniale. Podczas normalnej pracy program potrzebuje około 8-15 MB pamięci RAM. W epoce gigabajtów pamięci operacyjnej taki wynik mnie bardzo cieszy, gdyż przynajmniej mam poczucie, że aplikacja pobiera tyle zasobów ile naprawdę potrzebuje. Na zrzucie zamieściłem też małe porównanie z WTW i Skypem. I tak, wiem, że to porównanie jest nieuczciwe, chociażby ze względu na funkcjonalność tych komunikatorów.

Podsumowanie

Projekt Tox i wszelkie jego klienty cały czas rozwijają się. Możemy już właściwie pisać ze znajomymi, ale nadal nie mamy dostępnych wszystkich funkcjonalności, takich jak rozmowy głosowe, czy wideo. Ponadto nie znam jeszcze sposobu, aby mój identyfikator móc przenieść na inne urządzenie - sam korzystam z trzech i na każdym jestem jakby osobnym użytkownikiem.

Jednakże pisać można, wiadomości dochodzą bez problemu, a bolączki, o których tutaj wspomniałem, na pewno zostaną wkrótce wyeliminowane. Ot, taka natura wszelkich wydań nightly. Pozostałe wnioski zostawiam Wam. 

oprogramowanie internet

Komentarze

0 nowych
mikolaj_s   15 #1 06.06.2014 23:12

Aż się prosi aby klienta napisać w Qt5 byłoby go znacznie łatwiej przenosić na różne systemy.
A z innej beczki, to zastanawiam się czy w ogóle jest sens tworzyć nowy protokół do rozmów głosowych skoro mamy SIP, tylko jakoś nie możne się bardziej spopularyzować. Zresztą Skype też nie jest aż tak bardzo popularny i wiele osób nie ma go na stałe włączonego tak, żeby można z nimi rozmawiać zamiast dzwonić telefonem.

Norbitor   8 #2 07.06.2014 09:41

Jest też klient napisany w Qt5, ale jak na razie wygląda on nie najlepiej.
Moim zdaniem nie ma sensu tworzyć nowych protokołów, jednak trzeba spojrzeć na to, iż twórcy Toxa celują w tą grupę użytkowników, którzy chcą włączyć i ma działać. SIP, a także XMPP wymaga rejestracji na jakimś serwerze hostującym daną usługę. Takie coś dla power usera jest świetne, bo ma wybór, gdzie chce mieć konto. Tak zwany ZU woli albo wcale się nie rejestrować, albo zarejestrować się w usłudze (jak w Skype, GG, czy Viberze).

aeroflyluby   16 #3 07.06.2014 12:28

Robią komunikator a nawet z przesyłaniem plików nie potrafią sobie poradzić? :)))))

falmic   9 #5 07.06.2014 13:15

A nie prościej przerzucić się na jabbera? Przecież protokół XMPP już od dawna ma możliwość rozmów głosowych, szyfrowanie połączeń (to już w sumie zależy od serwera) + "transporty". Nie rozumiem tej potrzeby odkrywania koła na nowo, skoro od dawna już są rozwiązania, które po prostu działają.

aeroflyluby   16 #6 07.06.2014 13:53

@falmic no i brawo - ja mam swój serwer jabber z wymuszonym szyfrowaniem i bez zapisu archiwum/logów - używamy zarówno w pracy jak prywatnie

Waka   10 #7 07.06.2014 14:49

@mikolaj_s: Ale przecież jest od jakiegoś czasu klient Qt:
https://wiki.tox.im/Qt_GUI

Norbitor   8 #8 07.06.2014 16:59

@falmic
Dla mnie prościej, gdyż XMPP moim skromnym zdaniem jest najlepszy. Jednak muszę się dostosowywać do ludzi, z którymi utrzymuję znajomość, a tutaj króluje Skype oraz jeszcze GG.

@Ave5
Wiedziałem o istnieniu Twojego wpisu, jednak chciałem rzucić okiem na to co dzisiaj już jest.

addos   10 #9 08.06.2014 10:22

@Norbitor
Przesiadłbym się już teraz na XMPP (jeżeli chodzi o rozmowy głosowe) ale nie potrafię tego skonfigurować dla osób za NAT. Transfer plików też nie działa. Potrafisz to wszystko zrobić bez stałych IP?

Norbitor   8 #10 08.06.2014 11:22

@addos
Dałeś mi temat do rozważań :-) Sam muszę wszystko ogarnąć, aby móc kompetentnie odpowiedzieć.

  #11 09.06.2014 07:01

"Właściwie na tym momencie ..."
Na naszych powstaje nowy język - niestety nie mający nic wspólnego z językiem polskim.

addos   10 #12 19.07.2016 20:38

Używa ktoś tego? Na jakim to teraz jest etapie? Może jakaś opinia użytkowników z ostatnich dni?