Norton AntiVirus 2007 i Norton Internet Security 2007

Strona główna Aktualności

O autorze

Po długim okresie beta-testów, firma Symantec wydała finalne wersje swoich sztandarowych produktów dla klientów indywidualnych - programu antywirusowego Norton AntiVirus 2007 i pakietu zabezpieczającego Norton Internet Security 2007.

Podobnie jak w przypadku rozwiązań konkurencyjnych, nowe wersje produktów Symanteca nie przynoszą rewolucyjnych zmian. Z tych najbardziej widocznych, w oczy rzuca się przede wszystkim odświeżony, czytelny interfejs programów dostosowany do systemu Windows Vista. Same programy nie są jeszcze co prawda przystosowane do ochrony Visty ale producent deklaruje wydanie bezpłatnej aktualizacji, która będzie to zapewniać. Co ciekawe, pomijając zapowiadaną Vistę, najnowsze wersje produktów z serii Norton pracują już tylko pod kontrolą systemów z rodziny Windows XP.

Niewidoczną na pierwszy rzut oka ale z pewnością odczuwalną i oczekiwaną zmianą jest wykorzystywanie mniejszej ilości zasobów systemowych niż dotychczas (co było przedmiotem największej krytyki użytkowników przy poprzednich wersjach). Jak zapewnia producent, Norton Internet Security 2007 potrzebuje do działania obecnie jedynie 10 - 15 MB pamięci RAM. Poprawiona została także o około 1/3 szybkość skanowania - do sprawdzenia 1 GB plików potrzeba według producenta około 2 min. i 15 sek. W praktyce wartości są trochę wyższe ale bliskie tych deklarowanych przez producenta. Nie zmienione zostały za to minimalne wymagania sprzętowe - w dalszym ciągu jest to komputer z procesorem o prędkości 300 MHz wyposażonym w 256 MB pamięci RAM.

Co naturalne, w nowych wersjach zwiększona została także odporność na coraz chętniej wykorzystywane przez twórców wirusów i hackerów, nowe zagrożenia takie jak phishing, dziury w oprogramowaniu czy rootkity. Wkrótce się okaże czy zaoowocuje to lepszą skutecznością w wykrywaniu wirusów i innych zagrożeń ponieważ poprzednie wersje produktów nie legitymowały się tak wysoką, jak niegdyś, skutecznością.

Najnowsze produkty nie są jeszcze dostępne jeszcze w sieci dystrybucyjnej w Polsce, pierwsze dostawy spodziewane są na początku października. Ceny na rynku amerykańskim kształtują się na poziomie 39,99 dol. za Norton AntiVirus 2007 i 69,99 dol. za Norton Internet Security 2007 (bez kosztów ew. wysyłki i kosztów dodatkowych takich jak podatki czy opłaty z tytułu formy płatności).

Warto zwrócić uwagę, że pierwszy z tych produktów jest sprzedawany (przynajmniej w chwili obecnej) dużo taniej niż dotychczas (cena Norton AntiVirus 2006 wynosiła w USA 59,94 dol.). Trudno jednak przewidywać tak dużą obniżkę również na naszym rynku (przynajmniej jeżeli chodzi o wersję polskojęzyczną) ponieważ wersja PL ma już w chwili obecnej znacznie obniżoną cenę (Norton AntiVirus 2006 PL to koszt ok. 160 zł brutto) w stosunku do uniwersalnej wersji anglojęzycznej (Norton AntiVirus 2006 IN to koszt ok. 280 zł brutto). Dowiemy się tego w przeciągu 1-2 miesięcy, kiedy to wersje spolonizowane pojawią się w sprzedaży.

Cena, drugiego z nich - Norton Internet Security 2007 nie została co prawda obniżona ale nowa wersja umożliwia w ramach jednej licencji ochronę do 3 komputerów. Dla klientów zdecydowanych na produkty z serii Norton, krórzy posiadają w domu więcej niż jeden komputer, będzie to zatem dużo korzystniejsza opcja.

Wersję testową programu Norton AntiVirus 2007 można pobrać dziale PROGRAMY -> Bezpieczeństwo -> Programy antywirusowe

Wersję testową pakietu Norton Internet Security 2007 można pobrać w dziale PROGRAMY -> Bezpieczeństwo -> Pakiety zabezpieczające

© dobreprogramy
s