reklama

Norwegowie nie zamierzają zbierać adresów IP

Strona główna Aktualności

O autorze

Norweski odpowiednik naszego Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych nakazał tamtejszym operatorom internetowym usuwanie danych na temat adresów IP w przeciągu 3 tygodni od ich pozyskania.

Decyzja ta może skutecznie uniemożliwić organizacjom walczącym o prawa wytwórni i artystów ściganie osób łamiących prawo autorskie. Nakaz dotyczy tylko 2 operatorów: Tele2 oraz Lyse Tele. Jednak uwagi na to, że podobne punkty znalazły się w nowej ustawie o danych osobowych, zmiany te będą dotyczyć również pozostałych operatorów działających na norweskim rynku.

Trzytygodniowy okres retencji danych przez operatorów telekomunikacyjnych mógł zostać ustalony, ponieważ Norwegia nie jest członkiem Unii Europejskiej, tym samym nie podlega ona pod unijne prawo, które wymaga od operatorów krajów członkowskich dwuletniego składowania danych.

Podobne trendy panują w pozostałych krajach skandynawskich. Poza reakcjami osób skupionych wokół serwisu The Pirate Bay na wyrok sądu, w kwietniu szwedzcy operatorzy w odpowiedzi na nową ustawę o prawach autorskich zbuntowali się i zaprzestali jakiegokolwiek magazynowania danych o adresach IP swoich użytkowników, o czym pisaliśmy już na naszych łamach.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama