Norwegowie żegnają się z Microsoft Internet Explorer 6

Strona główna Aktualności

O autorze

Od 17 lutego największy komercyjny norweski serwis FINN.no zaczął zachęcać użytkowników przeglądarki Microsoft Internet Explorer 6 do aktualizacji przeglądarki do wersji siódmej.

Serwis wyświetla komunikat w centralnej części strony głównej w postaci dużego, zielonego prostokąta zawierającego tekst: Uwaga: Używasz starszej wersji programu Internet Explorer. Aby skorzystać ze wszystkich funkcji naszej strony, możesz uzyskać bezpłatną aktualizację programu Internet Explorer. Jeśli korzystasz z komputera w pracy, należy skontaktować się z administratorem. Co ciekawe również inne strony przyłączyły się do tej akcji - wśród nich internetowe wersje norweskich gazet: VG.no czy Morgenbladet. Te ostatnie posunęły się w akcji dalej, proponując poza ewentualną migracją do nowszej wersji MSIE przejście na alternatywne przeglądarki - Firefoksa, Operę oraz Google Chrome, których cykl rozwojowy pozwala na szybsze wprowadzanie zmian w silnikach zgodnie z wytycznymi W3C. Swoją akcję ostatnio rozpoczęło również Google, które postanowiło zachęcać do migracji na Firefoksa oraz Google Chrome użytkowników poczty Gmail, który korzystają z szóstej wersji przeglądarki.

Internet Explorer w wersji szóstej istnieje już blisko 8 lat, kiedy to w marcu 2001 roku firma Microsoft wydała pierwszą wersję beta przeglądarki. Stabilną wersję, która ostatecznie trafiła do systemu Windows XP, wydano 27 sierpnia 2001 roku. Największej aktualizacji doczekała się 25 sierpnia 2004 roku, kiedy to wraz z dodatkiem Service Pack 2 dla systemu Windows XP pojawiła się m.in. funkcja blokowania wyskakujących okienek oraz zabezpieczenie przed nieautoryzowanym wykorzystywaniem kontrolek ActiveX. Pomimo poprawek, wersja szósta nadal jest utrapieniem webmasterów, charakteryzuje się licznymi brakami i błędami w implementacji wytycznych W3C, brakiem wsparcia dla kanału alfa w obrazkach PNG oraz wolnym (jak na obecne czasy) silnikiem JavaScript. Obecnie prace trwają nad ósmą wersją przeglądarki, której premiera planowana jest w marcu tego roku. Najnowszą stabilną wersję przeglądarki Internet Explorer można pobrać ze stron firmy Microsoft, lub poprzez mechanizm Windows Update.

Według firmy badawczej Blue Snapper w Norwegii udział Internet Explorera wynosi 70,37%, przeglądarka Mozilla Firefox cieszy się udziałem blisko 20%. Na podium znalazło się jeszcze miejsce dla Opery, która z wynikiem 8,73% zajmuje trzecie miejsce. W Polsce badania rynku przeglądarek prowadzi firma Gemius. Ostatnie wyniki badań przedstawiają się następująco: najpopularniejszą przeglądarką jest Microsoft Internet Explorer z udziałem w rynku na poziomie 47.1%, na drugim miejscu znajduje się Mozilla Firefox z wynkiem 43.8% a trzecie Opera z wynikiem 7.5%.

Jak zwykle porównujemy wyniki opublikowane przez Ranking.pl ze statystykami naszego vortalu prowadzonymi przez Google Analytics. W grudniu, jak do tej pory, wśród czytelników dobrychprogramów Firefox zanotował 51,52% udziału, Internet Explorer 31,42% a Opera 14,17%.

© dobreprogramy
s