r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

NotPetya częścią planu zniszczenia Ukrainy? ESET nie ma wątpliwości

Strona główna Aktualności

O autorze

Konsekwentnie trzyma się lewego pasa autostrady. Lubi szybki chód chodnikiem, narowisty jazz oraz infradźwiękowy metal. Nie przeszkadza mu wolne oprogramowanie.

Anton Czerepanow, analityk zagrożeń z firmy ESET, twierdzi, że celem ataku NotPetya nie był okup, a motywowany miał być wyłącznie politycznie. Jego zdaniem odpowiedzialna za ataki jest nieznana grupa, która swoimi działaniami od 2 lat sukcesywnie osłabia rząd oraz przedsiębiorstwa na Ukrainie.

Czerepanow swoje wnioski wyciąga na podstawie analizy wydarzeń z ostatnich 24 miesięcy. Wszystko rozpoczęło się od incydentu w 2015 roku, którego ofiarą padły przedsiębiorstwa energetyczne. W rezultacie niemal milion osób zostało pozbawionych dostępu do prądu. Kolejny atak z 2016 roku, który przypisuje się tej samej grupie hakerów, na celu miał paraliż instytucji finansowych oraz infrastruktury instytucji rządowych.

Analityk z ESET wymienia tez wydarzenie z początku 2017 roku, kiedy to hakerzy, uzyskując dostęp do sieci informatycznych kilku instytucji związanych z finansami, zaszyfrowali wszystkie dostępne pliki. Do kolejnego incydentu doszło w maju 2017 roku. Grupa cyberprzestępców tym razem przypuściła swój atak, używając do tego M.E.Doc - popularnego na Ukrainie oprogramowania używanego głównie przez działy księgowe. Według Czerepanowa była to jedynie próba generalna, ponieważ tuż po ataku udostępniono klucz, dzięki któremu możliwe było szybkie odzyskanie zaszyfrowanych dokumentów.

r   e   k   l   a   m   a

Do właściwego uderzenia miało dość kilka dni temu. Wszystkie tropy wskazują, że odpowiedzialna za niego jest znów ta sama grupa – podobnie jak w maju, do rozsyłania szkodnika użyto M.E. Doc. W efekcie wybrane cele na Ukrainie zostały sparaliżowane. Ponadto fala rozlała się poza granicę i NotPetya dotarła także m.in. do Polski. Zainfekowane zostały te firmy, które były w jakiś sposób powiązane z ukraińskimi przedsiębiorstwami.

Swoje wnioski przedstawił także Paweł Jurek z biura bezpieczeństwa IT DAGMA. Tak jak Anton Czerepanow, twierdzi, że szkody wyrządzone w Polsce i na świecie przez NotPetya były niezamierzonym rykoszetem. Głównym celem jednak była infrastruktura na Ukrainie i to o nią toczy się bój.

© dobreprogramy

Komentarze

r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.