Notatki w każdej aplikacji, czyli pismo odręczne Google na tabletach i smartfonach

Strona główna Aktualności

O autorze

Tablety i smartfony z Androidem mogą już być śmiało wykorzystywane do robienia odręcznych notatek. Do sklepu Play bez większego rozgłosu trafił dodatek Google Handwriting Input (Pismo odręczne Google), funkcjonujący w systemie jako nowa klawiatura. Pozwala on na stosowanie odręcznego pisma w 82 językach, w tym polskim.

Oczywiście do pełnego wykorzystania możliwości takiej „klawiatury” należałoby sięgnąć po urządzenie z rysikiem (świetnie sprawdził się tutaj rysik dołączany do tabletu NVIDIA Shield), ale od biedy można też pisać po ekranie palcem. Aplikacja przekształca napisane tak słowa w tekst dla praktycznie każdego pola wejściowego, robiąc to albo w trybie automatycznym, gdzie rozpoznawany jest znak po znaku, albo manualnym, gdzie analizie zostaje poddany cały wprowadzony napis po zatwierdzeniu operacji.

Dokładność rozpoznawania pisma jest całkiem wysoka. Aplikacja poradziła sobie nie tylko ze stylizowanym pismem drukowanym, ale i typową ręczną kursywą. Rozpoznawane są bez problemu polskie znaki diakrytyczne i niemieckie umlauty, a także rosyjska grażdanka. Dla uczących się chińskiego czy japońskiego program okaże się wielką pomocą, gdyż pozwala wprowadzać znaki hanzi (kanji) w sposób naturalny, pociągnięciami palca czy rysika. Miłym akcentem jest rozpoznawanie uśmiechniętych twarzy, po narysowaniu przekształcone zostaną one w odpowiednie emotikony.

Jeśli nie jesteśmy zadowoleni z wyników rozpoznawania lokalnego (a tak może być dla wielu osób piszących niezbyt ładnie), można spróbować z rozpoznawaniem online. Wówczas do Google będą wysyłane dane, dzięki którym oprogramowanie będzie się uczyło naszego pisma i zapewni w przyszłości dokładniejszą transkrypcję. Oczywiście jest to domyślnie wyłączone, użytkownik musi na takie działanie, potencjalnie ingerujące w prywatność, wyrazić swoją zgodę.

Oczywiście nie jest to jedyny sposób na odręczne notatki w Androidzie. Niezłym rozwiązaniem jest wykorzystanie w tym celu microsoftowej aplikacji OneNote, albo popularnego Evernote, od niedawna obsługującego rozpoznawanie ręcznego pisma. Rozwiązanie w postaci klawiatury systemowej jest jednak bardziej uniwersalne, działa z każdą aplikacją i wydaje się być dokładniejsze od tamtych narzędzi. Pismo odręczne Google możecie pobrać z naszej bazy aplikacji.

© dobreprogramy
s