Novell będzie walczył o (swoje) pieniądze SCO

Strona główna Aktualności

O autorze

Novell wystąpił do sądu o bezpośrednie uznanie upadłości firmy SCO i tym samym nieprzyznawanie jej czasu na przeprowadzenie reorganizacji. Novell liczy, że dzięki temu będzie mógł szybko odzyskać pieniądze pochodzące ze sprzedaży licencji na system Unix - przypomnijmy, że został on bezpodstawnie przywłaszczony przez SCO, a według sądu prawa tak naprawdę należały do Novella.

W wyniku tego wyroku SCO musi oddać Novellowi 95 procent przychodów uzyskanych ze sprzedaży licencji firmom Microsoft i Sun - w sumie dług obliczono na około 30 milionów dolarów. Novell otwarcie mówi, że nie chce, by SCO za jego pieniądze reorganizowało firmę. Druga strona przyznaje z kolei przed amerykańską komisją giełdową, że w przypadku konieczności natychmiastowego wypłacenia całej kwoty po prostu nie przetrwa na rynku. O dalszych losach pieniędzy Novella, za które żyje teraz SCO zdecyduje sąd.

Pomimo naprawdę sporych problemów SCO zarząd firmy nie porzuca optymizmu, przynajmniej w publicznych komentarzach. Prezes Darl McBride zapowiada, że firma po reorganizacji zamierza skupić się na tworzeniu rozwiązań dla systemu Unix i usługach na platformie mobilnej - w tym SCO Mobile Server. Jak pisze Ars Technica, działania te wyglądają na razie jak ustawianie krzeseł na pokładzie Titanica, ale być może SCO mimo wszystko uda się przetrwać...

© dobreprogramy