reklama

Novell chce reformować patenty

Strona główna Aktualności

O autorze

Firma Novell i fundacja EFF podjęły współpracę mającą na celu reformy zasad patentowania oprogramowania. Novell chce wpływać na rządy i organizacje krajowe i międzynarodowe do wprowadzania takich przepisów prawa patentowego, które stymulowałoby innowacyjność.

Firma Novell weźmie udział EFF akcji "Patent Busting", której celem jest walka z patentami, które powodują utrudnienia dla twórców oprogramowania i użytkowników Internetu. Odbywa się to poprzez wskazywanie wcześniejszych opracowań tego samego lub podobnego tematu (prior art), dających podstawę do unieważnienia uciążliwych patentów, oraz poprzez anulowanie patentów w wyniku kontroli ich zasadności.

Jest oczywiste, że patenty na oprogramowanie nie są już miarą innowacyjności - powiedział Jeff Jaffe, wiceprezes i dyrektor ds. technicznych firmy Novell. Od lat mając mnóstwo ważnych patentów, doskonale rozumiemy sens istnienia systemu patentowego. Jesteśmy jednak przekonani, że dziś niezbędna jest taka reforma zasad przyznawania patentów na oprogramowanie, która pozwoli promować dalszy rozwój produktów informatycznych.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama
Polecamy w WP TechnologieWP TechnologieNie wiemy, co jemy - państwowe badania to kropla w morzu. Projekt FoodRentgen chce to zmienić