Novell nie jest na sprzedaż, ale może warto?

Strona główna Aktualności

O autorze

Novell stanowczo zdementował plotki o tym, jakoby część lub całość firmy miała być wystawiona na sprzedaż. Może jednak paradoksalnie Novell popełnia tu duży błąd?

Pogłoski o chęci pozbycia się części oddziałów lub nawet całości firmy pojawiły się jeszcze w ubiegłym tygodniu, gdy analityk J.P. Morgan mylnie zinterpretował wypowiedź szefowej działu finansowego Novella. Plotki szybko zostały jednak odrzucone przez menedżerów firmy, którzy zapowiedzieli, że Novell w żadnym wypadku nie jest na sprzedaż.

Patrząc chłodno na całą sytuację można jednak dojść do wniosku, że Novell nieco pospieszył się z tak stanowczym dementowaniem plotek o sprzedaży. Kondycja finansowa firmy nie jest najlepsza, a co gorsze - nie ma perspektyw na dalszy rozwój. Jak zauważa Matt Asay z serwisu CNET, rozwiązania dla firm GroupWise rozpraszają strategiczne cele Novella i są tu trochę kulą u nogi. Timothy Morgan z The Register słusznie pisze z kolei, że biznes linuksowy i ogromna umowa z Microsoftem nadal nie przynoszą zysków mimo wpompowania 238 milionów dolarów z kuponów wsparcia technicznego od klientów Microsoftu.

Nic więc dziwnego, że cena akcji Novella poszybowała w górę o 10% po ujawnieniu plotek o możliwej sprzedaży. Wielu uważa, że sprzedaż części firmy pozwoliłaby skupić się na innych, bardziej rozwojowych i rentownych obszarach. Powiedzienie "nigdy nie mów nigdy" może więc wkróce okazać się bardzo aktualne w przypadku Novella.

© dobreprogramy