Novell o GPLv3

Strona główna Aktualności

O autorze

Niedawne opublikowanie trzeciej wersji licencji GPL zapoczątkowało sporo dyskusji na temat przyszłości Open Source. GPLv3 między innymi zabrania zawierania umów patentowych, wszyscy oczekiwali, jak do tego ustosunkuje się między innymi Novell, który posiada taką umowę z Microsoftem.

Właśnie ukazało się oficjalne stanowisko firmy w tej sprawie. Firma Novell potwierdza, że jest w stanie włączać technologie podlegające licencjom GPLv2 i GPLv3 do oprogramowania SUSE Linux Enterprise, openSUSE i innych produktów Novella. Zauważono także, że w ostatecznej wersji GPLv3 pozostawiono postanowienia, które wyłączają umowę Novell-Microsoft z kluczowej klauzuli patentowej.

Warunki ostatecznej wersji licencji GPLv3 umożliwiają Novellowi dalszą współpracę z firmą Microsoft. Firma zamierza kontynuować współprace, gdyż uważa, że przyczynia się ona do rozwoju rynku linuksowego oraz zaspokojenia długofalowych potrzeb klientów w zakresie zgodności operacyjnej w środowiskach o różnych modelach dostępu do kodu źródłowego.

© dobreprogramy