Novell przyspiesza wirtualizację

Strona główna Aktualności

O autorze

Novell przy współpracy z Intelem poprawił działanie systemu wirtualizacji Xen, który pozwala na uruchamianie pod kontrolą Linuksa innych systemów, w tym Windowsa.

System Xen był dotychczas bardzo wydajny przy wirtualizacji Linuksa, niestety systemy z rodziny Windows działały bardzo wolno - około dziesięć razy wolniej niż powinny. Łatka przygotowana przez Novella i Intela rozwiązuje ten problem, Windows pod kontrolą Xen pracuje już prawie tak szybko jak tradycyjnie instalowany. Tak dobry wynik uzyskano między innymi dzięki umożliwieniu klienckim systemom operacyjnym na bezpośredni (czyli szybszy) dostęp do części urządzeń, takich jak dyski twarde i karty sieciowe.

Xen to bardzo ciekawy system wirtualizacji, niestety, do uruchomienia Windowsa potrzebuje on procesora posiadającego wsparcie dla wirtualizacji, czyli Intela z systemem Intel Virtualization Technology (VT) lub AMD z systemem AMD-V. Łatka przyspieszająca działanie Windows pojawi się w wersji Xen 3.0.4 i będzie dostępna między innymi w systemie Suse Linux Enterprise Server 10.

© dobreprogramy