Novell w sprawie programów pod Linuksa

Strona główna Aktualności

O autorze

Firma Novell, mocno angażująca się w rozwój Linuksa, na początku stycznia ogłosiła ankietę, w której pyta użytkowników Linuksa o programy których im brakuje. Każdy może napisać, jakie aplikacje chciałby zobaczyć w wersjach na system spod znaku Pingwina, a Novell postara się wpłynąć na producentów, aby przygotowali swoje oprogramowanie do pracy pod Linuksem.

Z dotychczasowych głosów widać, że użytkownicy potrzebują głównie aplikacji finansowo-księgowych (Quickbooks i Quicken), duże zapotrzebowanie jest także na program do wspomagania projektowego AutoCAD. Wielu użytkowników chciało by też móc używać pod kontrolą swojego ulubionego systemu programów do tworzenia multimediów firmy Macromedia i popularnej aplikacji Photoshop.

Inicjatywa jest bardzo ciekawa i dająca szanse na powodzenie, gdyż apel od tak dużej i znanej firmy jaką jest Novell na pewno wywoła większy odzew producentów oprogramowania i być może niedługo będziemy mogli używać pod Linuksem najlepszych programów dostępnych dotychczas wyłącznie w wersjach dla Windows. Jest to o tyle możliwe, że w niektórych przypadkach wystarczy jedynie przygotować program do współpracy z emulatorem Wine, niekoniecznie trzeba od razu pisać natywnych wersji.

Ankieta (w języku angielskim) dostępna jest na stronie firmy Novell.

© dobreprogramy
s