Nowa Opera - co słychać?

Witam wszystkich na moim kolejnym blogu! :)

Dzisiejszym tematem jest najnowsza Opera 11, która już jakiś czas temu doszła do wersji finalnej. Zrobiłem sobie taki mały przegląd jej możliwości.

Zacząłem od mojego ulubionego testu - HTML5. Był on robiony w witrynie . Muszę przyznać, że jestem mile zaskoczony, gdyż liczba FPS wyniosła średnio 55 na 60 maksymalnie możliwych. Dziwiło mnie tylko wahanie, którego nie ma np. w Chrome. Wartość FPS co sekundę zmniejszała i zwiększała się kolejno o 10. Prościej mówiąc - były "skoki" (raz 45FPS, raz 58FPS itd).
A jeszcze wcześniej dała o sobie znać natura Opery, która dalej ku mojemu niezadowoleniu nie wyświetla niektórych elementów. Po załadowaniu w 100% strony nie było jeszcze "rybek", mimo iż ich liczba powinna wynosić 50szt. Na szczęście po kilku sekundach było wszystko w porządku.

Co do czasu uruchomienia - zdecydowane poprawienie tego "małego" detalu. Jestem mile zaskoczony, gdyż Opera włączyła się w 1,4sek. Poprzednia wersja przeglądarki "była ospała" i "odpalała się" bardzo wolno (patrz "Porównanie przeglądarek internetowych").

Tak więc duże plusy dla nowej "jedenastki".

Następnie wczytywanie strony internetowej. W tym celu użyłem średnio zaawansowanej technicznie witryny http://cfcpoland.com/ . Opera osiągnęła piękny wynik 3,5sekundy! Ogromne zaskoczenie, gdyż wersja 10 bardzo wolno wyświetlała w całości tę stronę. Zniknęły także problemy w wyświetlaniu większości stron, z którymi Opera po prostu nie dawała sobie rady.

Teraz gry we flashu.

Zaczęło się od bardzo zaawansowanej gry PHOSPHOR RASTERWARKS ( ). Tu kolejna niespodzianka - przy pierwszym uruchomieniu tej gry, nie wykryłem żadnych błędów w wyświetlaniu poszczególnych elementów.
Troszkę inaczej ma się sprawa z Icy Towerem na facebooku. Strona załadowała się w 100%, a w miejscu gry - białe pole. Po kilkunastu odświeżeniach straciłem cierpliwość.

Ostatni test, czyli tzw. "pierdółki". :))
Wygląd bardzo mi pasuje, na wyświetlenie strony jest bardzo dużo miejsca...intuicyjne, przejrzyste menu, szybki dostęp do zamkniętych kart, Opera Turbo oraz ikonka na pasku zadań z szybkim dostępem do najważniejszych funkcji. Zwróciłem także uwagę na płynne "przewijanie" strony internetowej. Wadą może być mocne obciążenie systemu, no ale Opera dała dam tyle funkcji, że można to jej wybaczyć.

Oto moje zestawienie punktowe (max. 6pkt.):
Uruchomienie - 6pkt.
Czas wczytywania stron - 6pkt.
HTML5 - 4pkt. (2 punkty odjęte za te wahania, które mnie irytują ;/ i słaby wynik na teście http://html5test.com/ 177pkt./300max.)
Wygląd i obsługa - 5,5pkt. ("czepnąłem się" o obciążenie systemu).

Dziękuję za przeczytanie!
Zapraszam do opiniowania. ;)