Nowa dziura w Windows

Strona główna Aktualności

O autorze

Wykryto nową lukę w kontrolce XMLHTTP 4.0 (Microsoft XML Core Services) będącej składnikiem Windows 2000, XP i 2003. W przypadku tego ostatniego domyślne zabezpieczenia sprawiają, że luka nie jest groźna.

Luka istnieje w bibliotece, z której korzystają różne programy. Atakujący za pomocą odpowiednio spreparowanych danych dostarczonych do takiego programu może za pomocą omawianej luki spowodować wykonanie dowolnego kodu na komputerze ofiary na jej uprawnieniach. Użytkownicy pracujący na prawach administracyjnych są więc bardziej zagrożeni. Jednym z programów wykorzystujących wadliwą bibliotekę jest Internet Explorer. Fakt ten wykorzystują pojawiające się wirusy rozprzestrzeniające się przez odpowiednio spreparowane strony internetowe.

Tak jak w przypadku dziur w innych kontrolkach ActiveX najprostszym rozwiązaniem jest ustawienie tzw. kill bitu za pomocą modyfikacji rejestru. W tym celu należy w kluczu HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Internet Explorer\ActiveX Compatibility\{88d969c5-f192-11d4-a65f-0040963251e5} utworzyć wartość typu DWORD o nazwie Compatibility Flags i wpisać do niej wartość 00000400. Innym rozwiązaniem jest wyłączenie obsługi ActiveX w IE.

© dobreprogramy
s