reklama

Nowa generacja dysków twardych jest już blisko

Strona główna Aktualności

O autorze

Z wykształcenia dziennikarz prasowy, prywatnie miłośnik nowych technologii, które mają ułatwiać codzienne życie. Jako niereformowalny fan rozrywki komputerowej, zaangażowany w społeczność gier Valve.

Do końca 2014 roku TDK planuje wprowadzić do sklepów dyski twarde, które będą oferowały dwukrotnie więcej miejsca niż modele sprzedawane obecnie. Wszystko za sprawą technologii HAMR, umożliwiającej zwiększenie gęstości zapisu do poziomu 1,5 Tbit na cal kwadratowy. W praktyce oznacza to, że na talerzu 2,5” zmieści się 1 TB, a na 3,5” aż 2 TB danych.

Kluczem do opracowania nowej generacji dysków twardych są talerze stworzone przez japoński koncern Showa Denko K.K. Ich wytrzymała struktura sprawia, że wyprodukowana przez TDK głowica ze zintegrowanym laserem może je na krótko podgrzewać przed zapisem danych. Wykorzystanie tej technologii jest znacznie bardziej wydajne niż powszechnie stosowany zapis prostopadły. TDK chwali się, że mimo wzrostu gęstości zapisu z 1 Tbit/in2 do 1,5 Tbit/in2, bitowa stopa błędu pozostała na poziomie 10-2.

Teoretycznie technologia HAMR pozwala na osiągnięcie gęstości zapisu w granicach 5-10 Tbit/in2, co przekłada się na 3,5-calowe dyski twarde o pojemności 30-60 TB. Jednak zdaniem koncernu Seagate osiągnięcie takich wyników będzie możliwe najwcześniej w 2021 roku.

© dobreprogramy
reklama

Komentarze

reklama