Nowa polityka kluczy zbiorczych w Windows Vista

Strona główna Aktualności

O autorze

Nadchodzi kres ery wolności kluczy licencji zbiorczych - słabego punktu wielu organizacji, a także furtki wykorzystywanej m.in. w celu propagacji nielegalnych systemów operacyjnych. Microsoft zapowiedział, że od momentu wydania Windows Vista i Windows Codename Longhorn zmiena swoją politykę wydawana i zarządzania kluczami Volume License - VLK.

Dotychczas firmy otrzymywały jeden klucz do instalacji wszystkich posiadanych kopii danego systemu. Kopie te były specjalnie dostosowane do masowych instalacji, dzięki czemu nie wymagały aktywacji. Miało to uprościć wdrożenie systemów Windows na setkach, a nieraz tysiącach komputerów w firmie. Niestety, w parze z korzyściami dla dużych przedsiębiorstw szły korzyści dla użytkowników pirackich kopii, którzy uzyskując klucz VLK omijali aktywację.

Nowa polityka względem kluczy VLK zakłada, że przedsiębiorstwa będą musiały rejestrować klucz VLK w Microsoft w ciągu 30 dni od daty jego otrzymania. Co więcej, firma co miesiąc będzie miała obowiązek rozliczania się z ilości kopii Windows, jakie są zainstalowane przy pomocy danego klucza. Wymóg ten bynajmniej może okazać się pomocny dla klientów, którzy skorzystają na stałym monitorowaniu stanu licencji. Wcześniej odbiorcy kluczy VLK często sami nie zdawali sobie sprawy, ile systemów aktualnie zainstalowanych w ich firmie używa danego klucza i jak jest on zarządzany.

© dobreprogramy
s