Nowa przedpremierowa wersja Acrylic'a

Strona główna Aktualności

O autorze

Microsoft opublikował nową, przedpremierową wersję Community Technology Preview (CTP) programu graficznego, o kodowej nazwie Acrylic. O programie tym pisaliśmy szerzej w połowie czerwca.

Acrylic jest dosyć niespotykanym połączeniem programu do grafiki wektorowej i rastrowej. Podobnie jak CorelDRAW czy Adobe Illustrator pozwala na tworzenie obiektów wektorowych (krzywych, kształtów predefiniowanych jak i dostępnych od niedawna w CorelDRAW swobodnych kształtów specjalnych) organizowanych w struktury warstwowe. Warstwy te można jednak mieszać z warstwami całkowicie rastrowymi, co znacznie wykracza poza możliwości importu grafiki rastrowej do np. CorelDRAW. Zestaw pędzli i narzędzi edycyjnych dla grafiki opartej na pikselach nie jest może imponujący i stanowi wybór najczęściej używanych, lecz niektóre dostępne funkcje są dosyć unikatowe i pozwalają na uzyskanie całkiem ciekawych efektów.

Do głównych nowości wprowadzonych wraz z najnowszą wersją można zaliczyć wsparcie dla technologii Alpha Transparency (ułatwia kopiowanie i wklejanie przeźroczystych obiektów do innych programów) oraz obsługę języka XAML (rastrowe i wektorowe obiekty mogą być teraz eksportowane do formatu XAML używanego przez Windows Vista). Oprócz tego Acrylic oferuje opcje zmiany parametrów już utworzonego obrazu (możliwa jest zmiana rozdzielczości i wymiarów), a także dodaje wiele nowych rodzajów wykończeń, gradientów, wzorów i wypełnień. Poprawiony został także interfejs użytkownika, w tym wygląd okien czy pozycja pasków narzędzi.

Najnowszą wersję CTP można bezpłatnie pobrać (po wcześniejszej rejestracji) na stronie projektu. Licencja pozwala na legalne użytkowanie do 31 grudnia 2005 r. lub daty publikacji finalnej, komercyjnej wersji (w zależności od tego co nastąpi wcześniej). Wymagania systemowe dla tej wersji to Windows XP z zainstalowanym dodatkiem Service Pack 2, procesor min. 733 MHz i 256 MB pamięci RAM.

© dobreprogramy
s