Nowa umowa patentowa Microsoftu

Strona główna Aktualności

O autorze

Microsoft podpisał kolejną umowę ochrony patentowej z firmą związaną ze światem Open Source. Tym razem jest to Tuxera, twórca sterownika NTFS-3G zapewniającego obsługę partycji w formacie NTFS między innymi w Linuksie, FreeBSD i Mac OS X.

Umowa zapewnia twórcom NTFS-3G możliwość prowadzenia dystrybucji swoich produktów Open Source dotyczących systemu plików NTFS. Firma otrzymała także dostęp do specyfikacji ExFAT, dzięki czemu będzie mogła tworzyć sterowniki o otwartym kodzie źródłowym do obsługi tego systemu plików - nadchodzącego standardu SDCX dla kart flash i sprzedaży ich w ramach współpracy z producentami OEM. Tuxera ma zostać członkiem Microsoft Interop Vendor Alliance, grupy pracującej nad standaryzacją oprogramowania i sprzętu.

Dyrektor Tuxera zapytany, czy miał z patentami jakiekolwiek problemy, odpowiedział przecząco. Na dowód tego stwierdził, że otwarte sterowniki firmy dostępne są już od 10 lat, zaś komercyjne - od dwóch. Zapewnił także, że pakiet NTFS-3G po zawarciu umowy z Microsoftem w dalszym ciągu licencjonowany będzie na GPL.

© dobreprogramy

Komentarze

Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.   
Polecamy w WP TechnologieWP TechnologieNetflix mówi, że ma czyste ręce. Nie zbieramy o was danych