Nowa ustawa antyterrorystyczna to wyłączenie milionów kart pre-paid

Strona główna Aktualności

O autorze

Przymusowa rejestracja starterów pre-paid znalazła się wśród kluczowych założeń nowej ustawy antyterrorystycznej, przygotowywanej przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Co jednak z już zakupionymi starterami? Dzięki staraniom RMF FM dowiedzieliśmy się, że korzystający z nich użytkownicy będą mogli je sobie wyrzucić do kosza – o ile nie podadzą operatorom swoich danych osobowych.

Nowa ustawa antyterrorystyczna ma obowiązywać już od 1 czerwca tego roku, i już na pewno wiadomo, że wprowadzi wymóg podawania swoich danych osobowych przy ich zakupie. Na operatorów nałożono jednak też obowiązek zaprzestania świadczenia usług telekomunikacyjnych dla tych wszystkich użytkowników kart SIM, którzy nie zarejestrują ich w ciągu pół roku od wejścia w życie ustawy.

Obecnie w Polsce wykorzystywanych jest 29 milionów aktywnych kart pre-paid, trudno więc sobie wyobrazić, jak w takiej skali udałoby się skutecznie przeprowadzić rejestrację ich wszystkich. Spodziewajmy się więc, że znaczna część kart pre-paid zostanie wyłączona – i to nawet wówczas, jeśli na koncie użytkownika pozostawałyby jakieś środki z doładowań.

Na ile skutecznie pozwoli to zwalczać terroryzm w naszym kraju? Tego już eksperci MSWiA nie mówią, nie przedstawiono jak dotąd żadnych wiarygodnych badań w tej dziedzinie. Zmartwionym kolejnym ograniczeniem prywatności obywateli przypomnijmy jednak, że tzw. „burnery”, czyli prepaidowe, jednorazowe telefony, były raczej wędzonym śledziem w kwestii ochrony swoich danych. W większości wypadków ich używanie nie utrudniało służbom prowadzenia tzw. kontroli operacyjnej.

Zainteresowanych ochroną swojej komunikacji przez telefon zapraszamy do lektury naszych poradników z serii Ochrona prywatności danych i komunikacji.

© dobreprogramy