Nowa wersja X.Org

Strona główna Aktualności

O autorze

Prezentów gwiazdkowych ciąg dalszy, tym razem jest nim długo oczekiwana nowa wersja środowiska graficznego przeznaczonego dla systemów uniksowych, projektu X.Org. Otwarta struktura Linuksa umożliwia używanie różnych środowisk graficznych, czyli programów odpowiedzialnych za umożliwienie uruchomienia w systemie interfejsu graficznego, czyli "okienek". Jednym z lepszych i najczęściej używanych programów tego typu jest X.Org, który właśnie został wydany w podwójnej nowej wersji.

Wydanie to jest nietypowe, gdyż od razu pojawiły się wersje 6.9 i 7.0, nie różniące się funkcjonalnością, a jedynie sposobem instalacji. Oba wydania zawierają dokładnie ten sam kod źródłowy, ale wersja 6.9 jest instalowana w sposób stosowany w poprzednich wersjach, za pomocą skryptów imake, a w 7.0 użyto zestaw narzędzi Autotools, a także rozbito cały pakiet na szereg mniejszych. Dla zwykłego użytkownika nie sprawia to żadnej różnicy, ale twórcy dystrybucji będą mogli łatwiej wprowadzić nową wersję. Kolejne wydania środowiska będą wydawane już tylko w postaci zmodularyzowanej.

Z najważniejszych zmian wymienić należy uaktualnienie obsługi OpenGL, wprowadzenie eksperymentalnej obsługi kart opartych na układzie Radeon firmy ATI. Poprawiono też między innymi obsługę czcionek TrueType, a także naprawiono sporą ilość błędów.

Więcej szczegółowych informacji (po angielsku) można uzyskać na stronie nowej wersji. Uaktualnienia do większości popularnych dystrybucji powinny wkrótce być dostępne.

© dobreprogramy
s